Tadeusz Pilawski
ur. 24.03.1906 r. we Lwowie (obecnie Ukraina), zm. 12.10.1952r. w Oławie – duchowny rzymskokatolicki
Imię i nazwisko | ks. Tadeusz Marian Pilawski |
Data i miejsce urodzenia | 24.03.1906, Lwów |
Data i miejsce śmierci | 12.10.1952, Oława |
Zawód | duchowny rzymskokatolicki |
Tadeusz Pilawski był synem Romana i Anieli z d. Placzyńska. Miał czworo rodzeństwa (trzy siostry i brata). Rodzina związana była z parafią Bożego Ciała (oo. dominikanami) we Lwowie. Tadeusz uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego we Lwowie. W 1926 r. zdał maturę i wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie, tam też rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jana Kazimierza. W 1931 r. ukończył studia i 28.06. tegoż roku został wyświęcony na kapłana w katedrze lwowskiej przez abpa Bolesława Twardowskiego (1864-1944). Następnie, w latach 1931-1935 pracował jako katecheta szkolny w parafii
pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radziechowie (woj. tarnopolskie).
[Cyt.:] – „Księdza Pilawskiego pamiętam z mojego dzieciństwa. Wizytował on ochronkę, którą prowadziły siostry zakonne. Bardzo lubił dzieci, był bardzo wesoły. Chętnie uczestniczył w dziecięcych zabawach organizując je tak, by sprawić najmłodszym jak największą radość. Kiedy dzieci upadały, to ksiądz także upadał”. [https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/duszpasterze/poprzedni-proboczczowie/ks-tadeusz-pilawski, dostęp: listopad 2023 r.].
Kolejno, w latach 1935-1937 ks. T. Pilawski administrował w parafii św. Antoniego w Bobulińcach (woj. tarnopolskie), a potem jako proboszcz w latach 1938-1944 w parafii Witków Nowy (woj. tarnopolskie).
[Cyt.:] – „Witków Nowy to małe miasteczko na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polski, na granicy wołyńsko-podolskiej, należące do archidiecezji lwowskiej, do dekanatu Pońsk. Ród Lanckorońskich wybudował w 1675 r. dla zgromadzenia augustianów kościół i klasztor pw. św. Trójcy. Właśnie w tym kościele od roku 1937 funkcję proboszcza pełnił ks. Tadeusz Pilawski”. [https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/duszpasterze/poprzedni-proboczczowie/ks-tadeusz-pilawski, dostęp: listopad 2023 r.].
Biskup W. Urban w swojej książce pt. Droga Krzyżowa Archidiecezji Lwowskiej wspomina:
Witkowie Nowym od 1937 r. duszpasterzował ks. Tadeusz Pilawski uzdolniony muzyk. Parafia w Witkowie Nowym była biedna. Jednak ks. proboszcz okazał się wspaniałym organizatorem i przy wsparciu hrabiego Badeniego wykonał tam prace remontowe jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. [https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/duszpasterze/poprzedni-proboczczowie/ks-tadeusz-pilawski, dostęp: listopad 2023 r.].
W 1944 r. polscy mieszkańcy województw tarnopolskiego, lwowskiego i stanisławowskiego zostali zaatakowani przez oddziały ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. Polacy byli mordowani i wypędzani ze swych siedzib. Szczególnie prześladowani byli duchowni. Świątynie katolickie były palone, wsie pacyfikowane. Ks. T. Pilawski z obawy przed banderowcami ukraińskimi schronił się najpierw w Radziechowie, a następnie we Lwowie. Podobny los spotkał kościół w Witkowie Nowym, budynek w 1944 r. został zniszczony, cześć wyposażenia dzięki zapobiegliwości ks. T. Pilawskiego ocalało, m.in. cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia.
[Cyt.:] – „W 1944 r. w Wielkim Tygodniu banderowcy podpalili miejscowy kościół. Z pożaru udało się uratować jedynie cześć wyposażenia, w tym cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia znajdujący się obecnie w naszym Sanktuarium. Ks. Pilawski wywiózł ten wizerunek z Witkowa Nowego w przebraniu kobiety, jak donosi ks. bp. Urban. W czasie podróży do Lwowa w pociąg uderzył bombowiec. Ze 170 osób podróżujących ocalało tylko pięć, w tym ks. Pilawski”. [https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/duszpasterze/poprzedni-proboczczowie/ks-tadeusz-pilawski, dostęp: listopad 2023 r.].
W czerwcu 1945r. w ramach ekspatriacji ks. T. Pilawski z mieszkańcami Doliny wyjechał na Dolny Śląsk. Osiadł w parafii w Oławie, gdzie od 15.06.1945 r. pełnił funkcję wikariusza substytuta. Odrestaurował tamtejszy kościół poewangelicki.
[Cyt.:] – „Prawie siłą zatrzymany w Oławie ks. Pilawski, był pierwszym proboszczem naszej parafii. Mimo opłakanego jej stanu, jak prawdziwy ojciec, troszczył się o przywiezionych przez siebie parafian oraz mieszkańców, szczególnie o młodzież. Starał się, by uzupełniali swoje wykształcenie. Prowadził chór. Założył liczne grupy modlitewne, w tym Żywy Różaniec oraz Straż Honorową Serca Jezusowego. Dbał o rozwój duchowy parafii. Przyczynił się do stabilizacji na Dolnym Śląsku”. [https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/duszpasterze/poprzedni-proboczczowie/ks-tadeusz-pilawski, dostęp: listopad 2023 r.].
Od 15.10.1947 r. został administratorem w parafii Niwnik w gminie Oława i dziekanem dekanatu Oława.
[Cyt.:] – „Wierni parafianie z Oławy pamiętają go jako prawdziwego ojca. Nie tylko przywiózł ich tutaj, ale opiekował się nimi. Wysławiają jego proste ale żarliwe kazania, jego dobroć, ofiarność i wesołość. Pomimo, że był bardzo chory i tracił wzrok gorliwie duszpasterzował. Ogromny wysiłek duszpasterski odbił się na jego zdrowiu. Mimo osłabionego zdrowia, nie ustawał w swoich wysiłkach dla dobra parafian. W roku 1951 na Mszy św. odpustowej w Domaniowie zemdlał przy ołtarzu. W tym samym roku w Wigilię Bożego Narodzenia zemdlał drugi raz w konfesjonale. Nadal służył swoją posługą duszpasterską ludowi wiernemu. W roku 1952 miał wylew krwi do mózgu i mimo leczenia nie powrócił do zdrowia. Zmarł 12 października 1952 roku”. [https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/kaplani-pionierzy, dostęp: listopad 2023 r.].
W 2000 roku odbyła się uroczystość ustanawiająca Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w kościele parafialnym w Oławie, a trzy lata później, 29 maja 2003 r. koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia, której dokonał ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz.
Pochowany w Oławie.
Bibliografia przedmiotowa
Isakowicz-Zaleski T., Przemilczane ludobójstwo na Kresach, Kraków 2008.
Leszczyński M. bp., Księża diecezjalni ekspatrianci archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego. Słownik biograficzny, Warszawa 2020, s. 605.
Krupski M., Słownik biograficzny oławskich kresowian. Szkice o ludziach i czasach, Oława 2021, s. 171.
https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/duszpasterze/poprzedni-proboczczowie/ks-tadeusz-pilawski, dostęp: listopad 2023 r.].
https://sanktuariumolawa.ns48.pl/index.php/historia-obrazu, dostęp: listopad 2023 r.
Autor hasła
Maria Kalczyńska