Przesiedlenia osieroconych dzieci
proces przesiedleń osieroconych dzieci do Polski.
Na Państwowy Urząd Repatriacyjny (PUR) złożono problem także repatriacji osieroconych dzieci. Określono te zadania w instrukcji z dn. 15 czerwca 1946r. – sygnowanej przez kierownika Wydziału Etapowego ZC PUR E. Wittczaka. Przeznaczona dla wszystkich wojewódzkich oddziałów PUR instrukcja informowała że na terenie Polski organizowano tylko 2 Domy Rozdzielcze dla dzieci repatriowanych: Dom Rozdzielczy w Gostynie k/Kutna dla dzieci z ZSRR i Dom Rozdzielczy w Koźlu na Górnym Śląsku dla dzieci z Zachodu. Domagano się bezwzględnego kierowania wszystkich transportów dzieci przybywających do Polski do tych placówek.
Niestety często zdarzało się, że poszczególne placówki samowolnie oddzielały grupy dzieci od transportów i oddawały je pod opiekę czy to zgłaszającej się organizacji charytatywnej, czy to osób prywatnych. Zgodnie z życzeniem Ministerstwa Oświaty zabroniono dokonywania rozdziału transportów dzieci przez poszczególne placówki PUR i zarządzono, aby wszystkie transporty były bezwzględnie kierowane do właściwych Domów Rozdzielczych.
Zadaniem PUR–u w stosunku do transportów dzieci było udzielenie – od momentu przekroczenia granicy do chwili przyjęcia transportu przez właściwy Dom Rozdzielczy - wszelkiej pomocy sanitarno-odżywczej w granicach możliwości PUR. Zarządzenie to dotyczyło także dzieci narodowości żydowskiej. Organizacje żydowskie nie miały prawa bez zgody Domu Rozdzielczego w drodze odbierać dzieci z transportów. W myśl obowiązujących przepisów losy dzieci umieszczonych w Domu Rozdzielczym należały wyłącznie do kompetencji Ministerstwa Oświaty. W wypadku przesłania transportu dzieci przez Dom Rozdzielczy do placówki PUR na dłuższy lub krótszy pobyt, należało natychmiast zawiadomić ZC PUR. Oczywiście w wypadku, gdy w transporcie dzieci znajdowały się wagony z dorosłymi repatriantami należało je oddzielić i do Domów Rozdzielczych kierować tylko same dzieci.
PUR miał również obowiązek zorganizowania akcji repatriacyjnej do Niemiec dzieci niemieckich. W grudniu 1947 r. ukazało się w tej sprawie zarządzenie MZO o „Repatriacji dzieci niemieckich z Polski”.
Bibliografia przedmiotowa
Archiwum Państwowe w Opolu, zespół nr 338. Państwowy Urząd Repatriacyjny Powiatowy Oddział w Koźlu, sygn. 29, s.1, 2, 30, 31, 32-33.
Markowski H., Wojewódzki Oddział Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Katowicach w latach 1945–1951, Katowice 2007.
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/7529/edition/7023/content [dostęp: 1.12.2022]
Autor hasła
Mariola Majowicz