Nadzieja Wasilewska
ur. 10.04.1906 r. w Brodach, woj. lwowskie (obecnie Ukraina), zm. 26.04.2013 r. w Opolu – nauczycielka.
Imię i nazwisko | Nadzieja Wasilewska |
Data i miejsce urodzenia | 10.04.1906, Brody |
Data i miejsce śmierci | 26.04.2013, Opole |
Zawód | nauczycielka |
Nadzieja Wasilewska ukończyła w 1927 r. Seminarium Nauczycielskie w Tarnopolu. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Powszechnej w Ludyniu na Polesiu. Następnie pracowała kolejno w Szkołach Powszechnych: w latach 1933-1939 w Lelisie koło Ostrołęki, w latach 1939-1945 w Ponikowicach w woj. lwowskim, a w 1945 r. ponownie w Lelisie.
W 1946 r. ekspatriowała się do Opola, gdzie podjęła pracę w Szkole Podstawowej Nr 2, następnie przeszła do pracy w Szkole Ogólnokształcącej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD). Od 1952 do 1972 pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Opolu. W trakcie pracy pedagogicznej ukończyła wyższy kurs nauczycielski w Wyższej Szkole Pedagogicznej (WSP) w Warszawie, specjalizując się w zakresie filologii rosyjskiej. W 1972 r. w wieku 66 lat przeszła na emeryturę.
Odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Pochowana na cmentarzu komunalnym w Opolu na Półwsi.
Były wicekurator Wydziału Oświaty w Opolu, autor 100 biogramów opolskich nauczycieli inż. Jerzy Duda umieszczając w „Semper Fidelis” nr 5 z 2003 r. biogramy opolskich nauczycieli urodzonych w jego rodzinnej miejscowości Brody na Kresach tak pisze:
O losie Śląska Opolskiego decydowały wojny, wydarzenia polityczne i ustalenia przywódców. Znalazły one swoje odbicie na kartach historii, zostały ujęte w ramy procesów dziejowych, włączone w łańcuch przyczyn i skutków, ale treść tej wielkiej historii, zwłaszcza tej najnowszej, stanowią życiorysy ludzi, dla których ta ziemia stała się miejscem życia, pracy i realizacji życiowych szans. Nauczyciele odegrali tu rolę szczególną. Byli wśród pionierów – pierwszych organizatorów życia społecznego po II wojnie światowej. Włączyli się w proces budowy organizmu państwa, tworząc jeden z jego fundamentów – polską szkołę. Podjęli trud, nie bacząc na polityczne uwarunkowania. Kierowali się najprostszą i najpożyteczniejszą motywacją: nauczycielskim powołaniem i głęboko zakorzenionym poczuciem obowiązku. Za naczelną wartość uznali pracę dla kraju i społeczeństwa. Zachowywali wierność tej zasadzie w zmieniających się warunkach politycznych i społecznych, mimo rozlicznych trudności i ciężarów powszechnej egzystencji…
Wśród tych pedagogów, którzy jako pierwsi przybyli na Opolszczyznę byli nauczyciele rodem z Brodów: Aniela Maria Janiec (ur. w 1912 r.), Wiktor Klekocki (ur. w 1928 r.), Nadzieja Wasilewska (ur. w 1908) i Maria Kowalewska (ur. w 1908 r.) - warto poznać ich drogi.
Bibliografia przedmiotowa
Duda J., Kresowi nauczyciele - Nadzieja Wasilewska, „Semper Fidelis” 2003, nr 5 (76), s. 21.
Autor hasła
Jerzy Hubicki