Kresowianie na Śląsku

Z Kresowianie na Śląsku
Wersja z dnia 10:43, 31 sty 2024 autorstwa Psolga (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo projektu Leksykon - Kresowianie na Śląsku po 1945 r.

Projekt LEKSYKON - KRESOWIANIE NA ŚLĄSKU PO 1945 r. realizowany jest przez Instytut Śląski dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Badania nad problematyką Polaków pochodzących z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, osiedlonych przymusowo po 1945 r. w Polsce, a przede wszystkim na Ziemiach Zachodnich, cieszą się od lat 90. XX w. stałym zainteresowaniem naukowców i popularyzatorów tematyki.

W dostępnej literaturze przedmiotu z tego czasu dysponujemy opracowaniami wpisującymi się w dany temat, wymienić tu można m.in. następujące tytuły: Powojenne losy inteligencji kresowej (Opole 2007); Pamięć o kresowych korzeniach (Opole 2010); Gliwiccy Kresowianie (Gliwice 2010); Wokół ludzi i Zdarzeń (Opole 2011); Kresowianie na Górnym Śląsku (Katowice 2012), Głubczyccy Kresowianie i Sybiracy (Głubczyce 2015); Pamięć pokoleń (Wrocław 2018), Kresowa Atlantyda (Opole od 2012), Kresowianie na Śląsku Opolskim (Opole 2011) i inne.

Celem inicjatorów projektu Leksykon - Kresowianie na Śląsku po 1945 r. jest twórcza kontynuacja i rozwinięcie tych prac oraz scalenie dotychczasowego dorobku badawczego i publicystycznego w jednym, uporządkowanym tematycznym kompendium wiedzy. Istotą jest także ocalanie dla potomnych przeniesionego dziedzictwa Kresów na teren Górnego Śląska po II wojnie światowej.

Gdzie zacząć?

Pełna lista haseł

Kategorie haseł

Jak pomóc w rozwoju Leksykonu?

Leksykon jest otwarty na autorów zewnętrznych. Chcemy, aby był on tworzony zespołowo, otwarty na treści i edytowany bezpośrednio przez badaczy, znawców tematu i wszystkie osoby zainteresowane. Pozwala na to system Wiki, na którym oparta jest strona. Wszystkich zainteresowanych bezpośrednią edycją treści zachęcamy do zapoznania się z Przewodnikiem nowego użytkownika i wprowadzania zmian, pozostałe osoby zapraszamy do kontaktu i przesyłania swoich materiałów pod adres leksykon@instytutslaski.pl

Wersja papierowa Leksykonu

Zapraszamy do zakupu książkowej wersji Leksykonu "Kresowianie na Śląsku po 1945 roku" w księgarni Instytutu Śląskiego. Publikacja stanowi kontynuację projektu sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Kresowianie na Śląsku po 1945 roku – badania interdyscyplinarne, których efektem będzie leksykon w formie tradycyjnej i multimedialnej”.