Bolesław Kozakiewicz

Z Kresowianie na Śląsku
Wersja z dnia 20:55, 23 sty 2023 autorstwa Psolga (dyskusja | edycje) (Dodano fotografię portretową)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 1.12.1923 r. w Taurowie, pow. brzeżański, woj. tarnopolskie (obecnie Ukraina), zm. 20.03.2012 r. w Zubrzycach, pow. głubczycki – rolnik, kombatant.

Zdjęcie portretowe Bolesława Kozakiewicza
Imię i nazwisko Bolesław Kozakiewicz
Data i miejsce urodzenia 1.12.1923, Taurów
Data i miejsce śmierci 20.03.2012, Zubrzyce
Zawód rolnik, wojskowy

Bolesław Kozakiewicz pochodził z rodziny wielokulturowej polsko-ukraińskiej. Matka Teodozja z d. Lubińska była Ukrainką, a ojciec Jan Polakiem. Mieszkali w Taurowie przy ul. Krzyżowej 932. Małżeństwo miało dwoje dzieci – Bolesława i Zenobię. Po ukończeniu 7-klasowej Szkoły Powszechnej w Taurowie Bolesław wraz z rodzicami prowadził gospodarstwo rolne. W 1935 r. wstąpił do Związku Strzeleckiego i ukończył kurs I stopnia. Podczas okupacji, w kwietniu 1943 r. został przymusowo wcielony do kompani pracy i zabrany przez Niemców na roboty, najpierw do Brzeżan, a następnie do Lwowa. W czerwcu 1943 r. uciekł z obozu we Lwowie i schronił się na wsi u swojego brata Alojzego. W marcu 1944 r. powrócił do domu w Taurowie, gdzie ponownie został przez Niemców aresztowany i zmuszony do kopania okopów i budowy umocnień (do 17 lipca 1944 r.). We wrześniu 1944 r. wstąpił w szeregi Istriebitielnego Bataliona w Taurowie. Brał udział w likwidacji band UPA. Zimą 1944/1945 rodzina Kozakiewiczów ciężko chorowała na tyfus plamisty. Najpierw Bolesław leżał półprzytomny przez 6 tygodni, a następnie matka i siostra. Przed samym wyjazdem na Ziemie Odzyskane obydwie kobiety zmarły.

B.K. w drugiej połowie czerwca 1945 r. został przesiedlony wraz z wieloma innymi mieszkańcami Kresów na Zachód, trafił na teren powiatu głubczyckiego, najpierw do Bogdanowic, gdzie mieszkał przez rok w jednym domu z Niemcami, a następnie do Zubrzyc. W tym samym roku wziął ślub z Katarzyną Lenartowicz urodzoną w Taurowie, z którą miał dwoje dzieci – Jana i Krystynę. Wraz z teściami prowadził wspólnie gospodarstwo rolne do marca 1953 r. Miesiąc później został zatrudniony na stanowisku kierownika sklepu Gminnej Spółdzielni w Zubrzycach, a w lutym 1956 r. przeniesiony do pracy w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej (GRN) w Zubrzycach na stanowisko referenta skupu obowiązkowych dostaw ziemiopłodów i zwierząt rzeźnych, gdzie pracował do 1962 r. Po likwidacji GRN w tym samym roku, zatrudniony na stanowisku magazyniera w Państwowym Gospodarstwie Rolnym (PGR) w Wojnowicach. W latach 1966–1969 pracował w Kółku Rolniczym w Zubrzycach, a następnie do 1972 r. jako kierownik sklepu GS we Włodzieninie. W sierpniu tego samego roku został przeniesiony do Urzędu Pocztowego w Zubrzycach na stanowisko naczelnika, gdzie pracował aż do emerytury.

Po śmierci został pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym w Zubrzycach.

Bibliografia przedmiotowa

Szymczyna A., Maler K., Głubczyccy Kresowianie, Głubczyce 2012, s. 218-225.

Wywiad przeprowadzony w Zubrzycach, pow. głubczycki z Bolesławem Kozakiewiczem 19.08.2008 r. [Nagranie w zbiorach Arkadiusza Szymczyny].

Życiorys Bolesława Kozakiewicza, Archiwum Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Oddział w Głubczycach, Akta osobowe – Bolesław Kozakiewicz.

Autor hasła

Arkadiusz Szymczyna [wrzesień 2022 r.]