Bogusław Kasprzysiak

Z Kresowianie na Śląsku
Wersja z dnia 11:07, 23 sty 2023 autorstwa Psolga (dyskusja | edycje) (Dodano fotografię portretową)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 08.10.1936 r. w Samborze (obecnie Ukraina), zm. 19.12.2012 r. w Opolu – nauczyciel, działacz sportowy, dziennikarz, miłośnik pamięci o Samborze.

Zdjęcie portretowe Bogusława Kasprzysiaka
Imię i nazwisko Bogusław Kasprzysiak
Data i miejsce urodzenia 08.10.1936, Sambor
Data i miejsce śmierci 19.12.2012, Opole
Zawód nauczyciel, dziennikarz

Bogusław Kasprzysiak przyjechał z rodzicami transportem przesiedleńczym z Sambora do Opola w kwietniu 1945 r. Ojciec  Kazimierz Kasprzysiak (ur. 11.09.1911 r., zm. 30.11.2000 r. w Opolu) prowadził zakład fryzjerski w Samborze. Po przyjeździe do Opola założył zakład fryzjerski na Zaodrzu, który przeniósł później do Rynku. Pełnił funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych. Był sędzią konkursów fryzjerstwa, również międzynarodowych. Na emeryturze był nauczycielem fryzjerstwa. Spoczął na cmentarzu w Opolu Półwsi wraz z małżonką Zofią ze Świstaniów (ur. 15.05.1910 r., zm. 9.11.2004 r. w Opolu). Siostra Bogusława Anna Skrzypecka (ur. 30.04.1928 r. w Samborze, zm. 18.09.2018 r. w Opolu) była nauczycielką w opolskich szkołach.

B.K. w 1954 r. ukończył Technikum Elektryczne w Opolu, a uprawnienia pedagogiczne uzyskał na wakacyjnym kursie w Szczawnie Zdroju. Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach uzyskał tytuł inżyniera, później magistra w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Zorganizował pracownię elektryczną w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu. Przez 5 lat był asystentem na Wydziale Technicznym utworzonym w tym zespole szkół. Współorganizował i modernizował pracownie specjalistyczne w szkole. Organizował także praktyki uczniowskie w zakładach pracy. Prowadził zajęcia z metodyki nauczania przedmiotów elektrycznych ze studentami obu opolskich uczelni. Sprawował nadzór nad organizacjami młodzieżowymi w szkole i sportem szkolnym. Był animatorem i organizatorem współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą na Węgrzech. Przez wiele lat uczestniczył przy organizacji Wojewódzkiej Komisji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki i Olimpiady Wiedzy Technicznej. W 1971 r. został wicedyrektorem ds. technicznych ZSE i Policealnego Studium Zawodowego w Opolu. Pełnił tą funkcję do emerytury w 1986 r. Był organizatorem wielu wypraw turystycznych dla swoich uczniów.

Założył w Opolu rodzinę, żona Urszula, dzieci: Natalia, Wojciech i Emilia.

Kultywował pamięć o swoim mieście rodzinnym Samborze. Pierwszy raz wybrał się tam w 1979 r. a później prawie corocznie odwiedzał Sambor, zabierając tam również swoich uczniów. Był przewodnikiem po Samborze. Współuczestniczył w licznych akcjach charytatywnych na rzecz Polaków na Ukrainie. Wspólnie z innymi Samborzanami  z Opolszczyzny zorganizował zbiórkę pieniędzy na budowę plebanii i domu katechetycznego kościoła p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Samborze.

Całe życie pasjonował się sportem. Początkowo był piłkarzem II ligowej drużyny Floty Gdynia. Był cenionym działaczem i długoletnim sędzią zawodów podnoszenia ciężarów. Współpracował prawie 50 lat z działem sportowym „Trybuny Opolskiej”, później „Nowej Trybuny Opolskiej”. Wielokrotnie występował jako ekspert w audycjach sportowych w Radiu Opole. Był przez kilka lat dziennikarzem sportowym Radia Opole.

Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, medalem honorowym Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Złotą Odznaką Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej i Wojewódzkiej Federacji Sportu oraz odznakami: Zasłużony dla Miasta Opola i Zasłużony Opolszczyźnie.

Zmarł w wieku 76 lat. Pochowany został tak jak jego rodzice i siostra na cmentarzu w Opolu na Półwsi.

Bibliografia przedmiotowa

Duda J. Dzionek Fr., Kasprzysiak B., Sempruch K., Dzieje Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu 1946–2000, Opole 2000.

https://radio.opole.pl/102,83787, zmarl-boguslaw-kasprzysiak [dostęp 10.07.2022].

Autor hasła

Jerzy Hubicki [lipiec 2022].