Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej w Łosiowie

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

impreza plenerowa, która odbywała się w latach 2005-2016. Jej celem było kultywowanie tradycji osób przesiedlonych z Kresów Wschodnich i zwiększenie zainteresowania kulturą kresową wśród ludzi młodych.

Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej w Łosiowie (WPPK) miał formę konkursu, organizowany był przez Opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Teraz Wieś”, działające do maja 2022 r. przy Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (OODR) w Łosiowie. Na wiele lat wpisał się w tradycję tej miejscowości. Inicjatorką konkursu była między innymi Halina Nabrdalik, dziennikarka Radia Opole, działaczka społeczna, która w tamtym okresie pełniła także funkcję prezesa tego Towarzystwa. WPPK był imprezą towarzyszącą Dniom Otwartych Drzwi OODR w Łosiowie. W pierwszym Przeglądzie wzięło udział zaledwie kilka zespołów, ale z roku na rok konkurs cieszył się coraz większą popularnością i zainteresowaniem, np. w VI Przeglądzie uczestniczyło 19 zespołów, a w IX - prawie 30. W 2014 r. w związku z jubileuszem dziesięciolecia tego przedsięwzięcia, z pomocą Zarządu Województwa Opolskiego powstała mini galeria uwieczniająca wszystkie lata Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Kresowej, którą można było oglądać w Pałacu w Łosiowie przy oddziale Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki. Ekspozycja była dostępna także w dni powszednie, a w kolejnych latach uzupełniana na bieżąco.

Początkowo formuła WPPK zakładała podział wykonawców na grupy wiekowe: dorośli i dzieci. Gdy pieczę nad organizacją Przeglądu zaczęła sprawować Renata Wojas, kolejna prezes Opolskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Teraz Wieś”, wprowadzono trzy kategorie konkursowe: zespoły wokalne, zespoły dziecięce i chóry kultywujące folklor Kresów Wschodnich. Zgodnie z regulaminem, niezależne jury, w skład którego wchodziły osoby zajmujące się na co dzień muzyką, oceniało poziom muzyczny, staranność wykonania, oryginalność repertuaru, stroje, wykorzystanie instrumentów muzycznych. Zakwalifikowane zespoły przygotowywały trzy utwory konkursowe, z czego prezentowały na scenie dwa, trzeci na życzenie jury. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć 10 minut. Poziom wykonawców był bardzo wysoki. Zwycięzców honorowano pucharami, statuetkami, dyplomami i nagrodami pieniężnymi albo bonami upominkowymi, pozostali uczestnicy otrzymywali dyplomy i drobne upominki. Wydarzenie zostało objęte patronatem marszałka województwa opolskiego i starosty powiatu brzeskiego, było współfinansowane z pieniędzy samorządu województwa opolskiego, zarządu Powiatu Brzeskiego i ODDR w Łosiowie. Organizatorzy wspierani byli również przez sponsorów instytucjonalnych i prywatnych. Patronat medialny sprawowało Radio Opole. Ostatni, XII Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej w Łosiowie odbył się 26 czerwca 2016 r., wzięły w nim udział 22 zespoły. Nagrody finansowe laureatom wręczał obecny na przeglądzie Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. Pierwsze miejsce w grupie zespołów wokalnych zajął zespół Bożenki (Mąkoszyce, gmina Lubsza), a w grupie zespołów dziecięcych - Studio Piosenki Popielów Seniorki. Po zakończeniu Przeglądu na scenie parku w Łosiowie z recitalem wystąpił jeleniogórski zespół Paka Buziaka. Nic nie zapowiadało tego, że XII Przegląd będzie tym ostatnim. Kultura kresowa w Łosiowie pielęgnowana jest od 2026 r. w nieco innym wymiarze. W październiku 2016 r. ruszyła nowa cykliczna impreza pod egidą OODR, Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową.

Bibliografia przedmiotowa

Jakubowicz B., Opolski ośrodek wizytówką regionu, [W:] https://brzeg-powiat.pl/opolski-osrodek-wizytowka-regionu/ [dostęp: 7.11.2022 r.].

Wojas R., Łosiów zaprasza Kresowiaków, rozm. przeprowadził Dawid Rajwa, [W:] https://doxa.fm/losiow-zaprasza-kresowiakow/ [dostęp: 9.11.2022 r.].

Festyn plenerowy oraz XII Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej, [W:] http://www.teraz-wies.pl/aktualnosci/festyn-plenerowy-oraz-xii-wojewodzki-przeglad-piosenki-kresowej.html [dostęp: 9.11.2022 r.].

Staśkiewicz J., Przegląd piosenki kresowej w Łosiowie. Wygrały Bożenki z Mąkoszyc, [W:] https://nto.pl/przeglad-piosenki-kresowej-w-losiowie-wygraly-bozenki-z-makoszyc/ar/10339082 [dostęp: 6.11.2022 r.].

XII Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej (fotorelacja), [W:] https://brzeg24.pl/aktualnosci/65205-xii-wojewodzki-przeglad-piosenki-kresowej/ [dostęp: 9.11.2022 r.].

Duda J., Kalita I., Z działalności Opolskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (sprawozdanie), „Pogranicze. Polish Borderlands Studies” 2014, t. 2, nr 1, s. 126-133.

Wojas R., Wojewódzki Przegląd Piosenki Kresowej w Łosiowie, rozm. przeprowadziła A. Błaszczyk, 14.11.2022 r.

Autor hasła

Anna Błaszczyk