Wiesław Żmudziński

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 08.03.1929 r. we Lwowie (obecnie Ukraina) – inżynier mechanik i automatyk, naukowiec i projektant w branży hutniczej.

Zdjęcie portretowe Wiesława Żmudzińskiego
Imię i nazwisko Wiesław Żmudziński
Data i miejsce urodzenia 08.03.1929, Lwów
Zawód inżynier mechanik i automatyk, pracownik akademicki, projektant w branży hutniczej

Wiesław Żmudziński urodził się we Lwowie w rodzinie Juliana – inżyniera, absolwenta Politechniki Lwowskiej, dyrektora technikum mechanicznego w Rzeszowie oraz Stefanii – absolwentki seminarium nauczycielskiego we Lwowie. Wiesław jest młodszym z dwojga rodzeństwa, starszy brat Kazimierz, absolwent wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, docent inżynier chemik, pracownik Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach, związany był z przemysłem miedziowym na Dolnym Śląsku.

W.Ż. ukończył gimnazjum w Rzeszowie, a po przybyciu w ramach powojennych przesiedleń do Gliwic uczył się w V Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach, gdzie zdał maturę w 1949 r. Następnie podjął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Śląskiej. Dyplom uzyskał w 1954 r. W latach 1965-1966 ukończył studia podyplomowe w zakresie automatyki i telemechaniki przemysłowej na Wydziale Automatyki Politechniki Śląskiej.

Od 1954 r. pracował na uczelni jako asystent prof. Stanisława Ochęduszki, a następnie podjął pracę zawodową w Biurze Projektów Przemysłu Hutniczego „Biprohut”, gdzie pracował jako starszy projektant w specjalizacji automatyka i pomiary.

Jest autorem licznych opracowań projektowych i wdrożeniowych oraz publikacji branżowych w zakresie konstrukcji i projektowania aparatury kontrolno-pomiarowej dla ochrony środowiska, między innymi dla powstającej Huty Katowice.

Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gliwicach, gdzie w latach 90. XX wieku pełnił funkcję wiceprezesa.

Żona - Stefania Żmudzińska, z d. Graczyk, Lwowianka, absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.

Ojciec dwóch córek - Magdaleny (architekt) i Barbary (psycholog) oraz dziadek pięciu wnuków.

Bibliografia przedmiotowa

50 lat V Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga w Gliwicach, Gliwice, 1995.

Wilgusiewicz W., Energetycy Lwowiacy na Śląsku, Katowice 1998.

Autor hasła

Magdalena Żmudzińska-Nowak [październik 2022 r.]