Władysław Opolski
ur. 15.05. 1915r. Obersedlitz (Czechosłowacja), zm. 11.05. 1980 r. w Kędzierzynie – lekarz chirurg
Imię i nazwisko | Władysław Opolski |
Data i miejsce urodzenia | 15.05.1915, Obersedlitz |
Data i miejsce śmierci | 11.05.1980, Kędzierzyn |
Zawód | chirurg |
Władysław Opolski pochodził z rodziny urzędniczej. Ojciec Stanisław pracował w biurze notarialnym, matka, Maria z domu Ignacy, prowadziła dom. W latach 20. XX w. rodzina Opolskich przeniosła się do Lwowa, gdzie Władysław skończył gimnazjum. W latach 1932- 1938 studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza (UJK) na Wydziale Lekarskim. 11 października 1938 r. uzyskał dyplom lekarza, uprawniający do ubiegania się o stopień doktorski. Już w latach studiów wykazał się wybitnymi uzdolnieniami. Od 1936 r. zdobywał kwalifikacje zawodowe jako asystent w Klinice Chirurgicznej UJK. Po ukończeniu studiów pozostał na Uczelni oraz zajmował się leczeniem pooperacyjnym pacjentów w klinice.
W lutym 1941 r. został przeniesiony służbowo do pracy w powiecie Sambor, gdzie kierował do lipca 1944 r. kilkoma punktami medycznymi. Pod koniec wojny objął stanowisko kierownika Polikliniki w Rudkach koło Lwowa. Zakończenie II wojny światowej a co za tym idzie przemiany administracyjno-polityczne - pozostania pod władzą radziecką – spowodowały decyzje W.O. o opuszczeniu Kresów. 18 sierpnia 1945 r. W.O. w ramach ekspatriacji przybył na Śląsk Opolski, zamieszkał w Koźlu (obecnie Kędzierzyn -Koźle).
Zatrudniony został w Szpitalu św. Antoniego w Kędzierzynie, na stanowisku lekarza ambulatoryjnego. W maju 1946r. został kierownikiem, a następnie dyrektorem tego szpitala. Dodatkowo od listopada tegoż roku przyjął na siebie obowiązki lekarza rejonowego Ubezpieczalni Społecznej. W 1949 r. zrezygnował z pracy w Ubezpieczalni ze względu na przeciążenie zawodowe.
Pisał wówczas:
[Cyt.:] - „Jestem równolegle dyrektorem szpitala w Kędzierzynie, jedynym lekarzem w tym szpitalu, jedynym chirurgiem w pow. kozielskim, lekarzem Ubezpieczalni Społecznej, lekarzem rejonowym PKP, oraz na stałe /24 godziny na dobę/ pełnił pogotowie położniczo – chirurgiczne. Zapracowany, przemęczony rozlicznymi obowiązkami, ciężko się rozchorował. Dopiero wówczas Ubezpieczalnia Społeczna przydzieliła mu do pomocy dodatkowego lekarza rejonowego” [ https://www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl/5146/wybitny-lekarz-ze-szpitala-w-kedzierzynie-kozlu-na-znaczku-pocztowym.html, dostęp: listopad 2023 r.].
Doktor W. Opolski podczas swojego pobytu w Kędzierzynie związany był ze Szpitalem św. Antoniego, gdzie przeprowadził wiele operacji, ratując życie setkom ludzi. Należał do grona najlepszych chirurgów w województwie opolskim. Wykształcił liczne kadry chirurgów na Śląsku. Od czerwca 1950 r. posiadał tytuł doktora medycyny.
[Cyt.:] - „...miał pod opieką ponad 100 tys. ludzi, ponieważ to nie był tylko powiat kozielski i Kędzierzyn, który w 1945 roku liczył 500 mieszkańców, w pewnym momencie był właściwie jednym lekarzem w szpitalu, chorymi zajmował się wraz z siostrami zakonnymi – wspominał Jacek Opolski (syn)” [https://www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl/5146/wybitny-lekarz-ze-szpitala-w-kedzierzynie-kozlu-na-znaczku-pocztowym.html, dostęp: listopad 2023 r.].
W 2015 r. W. Opolski został uwieczniony na znaczku na karcie okolicznościowej, wydanej przez starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, przy współpracy Polskiego Związku Filatelistów w 100 rocznicę urodzin lekarza.
Żonaty, dwoje dzieci: syn Jacek i córka Marta Piszczatowska.
Pochowany na cmentarzu w dzielnicy Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu
Bibliografia przedmiotowa
https://www.powiat.kedzierzyn-kozle.pl/5146/wybitny-lekarz-ze-szpitala-w-kedzierzynie-kozlu-na-znaczku-pocztowym.html, dostęp: listopad 2023 r.
https://www.cmentarz.kkozle.eu/biogramy/Wladyslaw_Opolski.htm, dostęp: listopad 2023 r.].
Autor hasła
Maria Kalczyńska