Stefania Żmudzińska
z domu Graczyk, ur. 01.01.1929 r. we Lwowie (obecnie Ukraina), zm. 18.01.2023 r. w Gliwicach – chemik, naukowiec w specjalności chemia nieorganiczna.
Imię i nazwisko | Stefania Żmudzińska |
Data i miejsce urodzenia | 01.01.1929, Lwów |
Zawód | chemik, pracownik akademicki |
Stefania Żmudzińska urodziła się we Lwowie w rodzinie Stefanii i Zygmunta Graczyków. Matka - absolwentka seminarium nauczycielskiego we Lwowie, aktywnie pracowała w małych ośrodkach szkolnych rejonu lwowskiego, a po wojnie na terenie tzw. Ziem Odzyskanych. Ojciec - specjalista w zakresie odlewnictwa metali, do 1939 r. posiadał własny zakład o nazwie „Artystyczna Odlewnia Wszelkich Metali - Zygmunt Graczyk, Lwów, ul. Żeromskiego 7 (dawnej Bilińskich).
Stefania była najmłodszą z trojga rodzeństwa. Najstarszy brat Czesław Graczyk był profesorem Politechniki Śląskiej, średni Zygmunt był inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Śląskiej. S.Ż. ukończyła XI Gimnazjum we Lwowie i po zdaniu matury w 1946 r. w ramach powojennych przesiedleń wraz z rodziną wyjechała ze Lwowa przedostatnim transportem, który był kierowany pod granicę zachodnią. Rodzina Graczyków wysiadła jednak w Nysie, gdzie wcześniej już przybyli liczni mieszkańcy Lwowa. W 1947 r. przyjechała do Gliwic i podjęła studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, jednym z trzech nowo otwartych wówczas wydziałów uczelni.
W 1952 r. ukończyła studia i rozpoczęła pracę zawodową w Instytucie Chemii Nieorganicznej w Gliwicach, najpierw jako asystent, a od 1962 r. jako adiunkt i zastępca kierownika zakładu elektrochemii w Instytucie. Jest autorem licznych opracowań badawczych, wdrożeniowych i patentów dla przemysłu, wśród których wymienić trzeba autorską technologię silikażelu. Za prace te otrzymała liczne nagrody.
Była aktywnym członkiem Koła Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gliwicach. Uczestniczyła w projekcie „Pamięć o Kresach wśród mieszkańców Gliwic”, realizowanym w Muzeum w Gliwicach we współpracy z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wpędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Matka dwóch córek - Magdaleny (architekt) i Barbary (psycholog) oraz babcia pięciu wnuków.
Bibliografia podmiotowa
Żmudzińska S., Wywiad w ramach projektu badawczego „Pamięć o Kresach wśród mieszkańców Gliwic” realizowanego przez Muzeum w Gliwicach oraz Centrum Dokumentacji, Zsyłek i Przesiedleń (CDZWiP) w Krakowie, 2018, Zapis cyfrowy CD dostępny w Muzeum w Gliwicach oraz w CDZWiP.
https://zsylkiwypedzenia.up.krakow.pl/galeria/100/pamiec-o-kresach-wsrod-mieszkancow-gliwic [dostęp: 8.12.2022 r.]
Bibliografia przedmiotowa
Wilgusiewicz W., Energetycy Lwowiacy na Śląsku, Katowice, 1998, s. 34.
Autor hasła
Magdalena Żmudzińska-Nowak [październik 2022 r.]