Stanisław Draguła

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 7.01.1937 r. w Beńkowej Wiszni koło Rudek, woj. lwowskie (obecnie Ukraina) – duchowny rzymskokatolicki, działacz opozycyjny w PRL, kapelan rodzin katyńskich i kresowiaków

Imię i nazwisko ks. Stanisław Draguła
Data i miejsce urodzenia 7.01.1937, Beńkowa Wiszna
Zawód duchowny rzymskokatolicki

Rodzina Stanisława Draguły pochodziła z terenów, w której miał swój dworek hrabia Aleksander Fredro (1793-1876) – wybitny komediopisarz polski.

Po II wojnie światowej, wraz z rodzicami transportem ekspatriacyjnym S. D. trafił do Szklar Górnych. Tu ukończył szkołę podstawową, a później w Lubinie Liceum Ogólnokształcące. Po zdanym egzaminie wstępnym,  nie został przyjęty na Uniwersytet Wrocławski.

W latach 1955-1956 pracował jako nauczyciel języka polskiego, geografii i śpiewu w Szkole Podstawowej  w Lubinie, skąd przeniesiono go  dyscyplinarnie do Szkoły w Jędrzychowie.

W 1956 r. został przyjęty do Seminarium Duchownego w Przemyślu, kontynuował naukę w  Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w czerwcu 1962 r. w kościele parafialnym w Bolesławcu (był to eksperyment mający przybliżyć wiernym tego typu uroczystości). Swoją mszę prymicyjną ks. Stanisław odprawił w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych (gmina Lubin).

Następnie sprawował posługę duszpasterską w wielu parafiach Dolnego Śląska. W latach  1962-1967 jako wikariusz parafii św. Bonifacego we Wrocławiu, - 1967-1980 wikariusz substytut. W latach 60. sprawował także opiekę nad więźniami Aresztu Śledczego we Wrocławiu, gdzie jako młody wikary kilka razy był obecny przy wykonywaniu kary śmierci. W 1969 odbył podróż do ZSRR. Po powrocie do Polski organizował wystawę pokazując katastrofalny stan obiektów sakralnych na wschodzie (Litwa, Ukraina, Białoruś), m.in. polskiej proweniencji. Za co był inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa.

Od 1968 r. był proboszczem w parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej, w latach 1980-1982 proboszczem w parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, a w latach 1982-1992 w parafii NSPJ w Niwniku koło Oławy.

W czasie strajków w 1980 r. wspierał robotników w Oławie. Odprawiał msze św. na terenie zakładów, organizował uroczystości patriotyczno-religijne, m.in. w Jelczańskich Zakładach Samochodowych, Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Oleśnicy i Hucie Siechnice. Święcił krzyże zawieszane następnie w zakładach pracy.

Po 13 grudnia 1981 r., po wprowadzeniu przez władze PRL-u na terenie całej Polski stanu wojennego (1981-1983), ks. Draguła był organizatorem pomocy dla internowanych oraz pomocy materialnej dla potrzebujących rodzin. Odprawiał Msze za Ojczyznę, głosił patriotyczne kazania, był podporą w ciężkich czasach zniewolenia narodu przez własne państwo.

W latach 1992-1995 sprawował posługę proboszcza parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świętej Katarzynie, następnie krótko pracował w parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Przewornie, a w latach 1995-2000 został rezydentem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niwniku.

Ks. Stanisław Draguła był przyjacielem i współpracownikiem ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego. Wzorem swego poprzednika odziedziczył po nim miano kapelana rodzin katyńskich i Kresowian.

Zawsze żywo interesował się Kresami i pozostałymi tam rodakami. Wspierał ich przy okazji swoich ponad 40 podróży na wschód.

[Cyt.:] – „Jeździłem z rodakami na Ukrainę, Litwę Białoruś.  – Najważniejsze, żeby pamiętać o dawnych Kresach. Ważne też, żeby pomagać żyjącym tam Polakom. I na szczęście pamięć o nich nie ginie. Ciągle dostajemy wiele darów, które pakujemy i dowozimy potrzebującym na dawnych Kresach”. [https://ug.lubin.pl/60-lat-kaplanstwa-ks-kanonika-stanislawa-draguly/ dostęp: listopad 2023 r.].

W 2013 r. ks. Stanisław Draguła będąc na Litwie odsłonił tablicę upamiętniającą światowej sławy alpinistkę Wandę Rutkiewicz (1943-1992) w Płungianach (lit. Plunge), jej mieście rodzinnym. Ks. S. Draguła został do tego upoważniony przez Ryszarda Sławczyńskiego z rodziny alpinistki.

Odznaczony: Medalem Golgoty Wschodu oraz Krzyżem Wolności i Solidarności "za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. Sekretarz Komitetu ds. Pomocy Polakom na Wschodzie oraz kapelan Fundacji „Polskie Gniazdo” we Wrocławiu.

Od 2000 r. na emeryturze. Przebywa w domu księży emerytów we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim.

28.06.2012 r. obchodził 50-lecie świeceń kapłańskich, Uroczystości miały miejsc w Szklarach Górnych. Z inicjatywy ks. S. Draguły został poświecony i ofiarowany kościołowi Krzyż Katyński.

Bibliografia przedmiotowa

https://ug.lubin.pl/60-lat-kaplanstwa-ks-kanonika-stanislawa-draguly/dostęp: listopad 2023 r.

Stanisław Antoni Bogaczewicz: https://encysol.pl/es/encyklopedia/biogramy/15647,Dragula-Stanislaw.html, dostęp: listopad 2023 r.]

Kapelan rodzin katyńskich i kresowiaków ks. kanonik Stanisław Draguła odwiedził areszt śledczy w Sanoku:  file:///c:/users/maria/desktop/kapelan_rodzin_katynskich_i_kresowiakow_ks_kanonik_stanislaw_dragula_odwiedzil_areszt_sledczy_w_sanoku.pdf, dostęp: listopad 2023 r.

http://www.szklary-gorne.pl/czerwiec.html, dostęp: listopad 2023 r.

Inicjatywa Wrocławska. Upamiętnić Wandę Rutkiewicz: http://www.tygodnik.lt/200813/aktualia.html, dostęp: listopad 2023 r.

Autor hasła

Maria Kalczyńska