Robert Dżus

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 7.06.1931 r. w Kopyczyńcach, woj. tarnopolskie (obecnie Ukraina), zm. 15.03.1999 r. w Opolu - inżynier budownictwa lądowego.

Imię i nazwisko Robert Dżus
Data i miejsce urodzenia 7.06.1931, Kopyczyńce
Data i miejsce śmierci 15.03.1999, Opole
Zawód inżynier

Robert Dżus do szkoły powszechnej uczęszczał w Tarnopolu. Po zakończeniu II wojny światowej, pociągiem przesiedleńczym, z rodziną przyjechał w 1945 r. do nowej Polski. Osiedlił się w Bytomiu. W 1951 r. ukończył szkołę średnią i zdawał egzamin wstępny na Wydział Inżynierii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pomimo, że zdał egzamin, nie został przyjęty z braku miejsc. Został skierowany na Wydział Inżynierii Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, gdzie studiował na kierunku budownictwo lądowe, w grupie konstrukcyjnej. Dyplom inżyniera budownictwa lądowego otrzymał w 1956 r., a tytuł magistra w 1957 r. Po studiach rozpo­czął pracę w Technikum Budowlanym w Opolu jako wykładowca przedmiotów zawodowych. Jednocześnie pracował w Okręgowym Zarządzie Kin w Opolu, na stanowisku kierownika inwestycji. Następnie pracował w Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych, początkowo na stanowisku inspektora nadzoru, a potem, po reorganizacji, w Wojewódzkiej Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Opolu jako naczelny inżynier oraz dyrektor. Przez pewien czas był asystentem w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu (WSI). Jako rzeczoznawca wojewódzki ds. budownictwa zajmował się nadzorem i wykonywaniem ekspertyz technicznych dla wielu obiektów: przemysłowych, rolniczych, użyteczności publicznej, budownictwa mieszkaniowego. W XIX kadencji pełnił funkcję prze­wodniczącego zarządu Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych (PZITB) w Opolu. W latach 1983–1984 pracował na kontrakcie w Algierii.

Odznaczony: srebrną i złotą honorowa odznaką PZITB oraz Naczelnej Organizacji Technicznej, odznakami regionalnymi - Zasłużony dla miasta Opola i Opolszczyzny, złotą odznaką resortową Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, a także medalami 30-lecia i 40-lecia PRL oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia przedmiotowa

Kalczyńska M., Kresowi inżynierowie i technicy w Opolskiej Naczelnej Organizacji Technicznej, [w:] Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian, red. M. Kalczyńska, przy współpracy E. Czerwińskiej i A. Jańdziak, Opole 2016, s.113-134.

Kronika działalności seniorów NOT, Opole 2010.

60 lat Opolskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych, red. J. Mizera, Opole 2011.

Autor hasła

Milena Jędrzejewska