Nadanie obywatelstwa polskiego expatriantom

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ustanowienie przepisów prawnych umożliwiających zmianę obywatelstwa osobom przesiedlanym (ekspatriowanym) do Polski po 1945 r.

Państwowemu Urzędowi Repatriacyjnemu powierzono „techniczną” stronę ekspatriacji ludności w oparciu o zawarte już 9 i 22 września 1944r. umowy pomiędzy PKWN

a republikami radzieckimi: litewską, białoruską i ukraińską. Umowy, niemal jedno-brzmiące, przewidywały pełną dobrowolność w podejmowaniu decyzji o ekspatriacji. Określono, że prawo do ekspatriowania się do Polski uzyskiwały osoby narodowości polskiej i żydowskiej, które do 17 września 1939 r. posiadały obywatelstwo polskie. Równocześnie układy te określały zasady „ewakuacji z obszarów państwa polskiego obywateli polskich narodowości ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej, rusińskiej i rosyjskiej”.

Po konferencji poczdamskiej, gdzie ostatecznie zdecydowano o przyznaniu Polsce ziem północnych i zachodnich, została zawarta umowa z dnia 6 lipca 1945 r. między Tymczasowym Rządem Jedności Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i rządem ZSRR o prawie zmiany obywatelstwa radzieckiego osób narodowości polskiej i żydowskiej, mieszkających w ZSRR i o ich ewakuacji do Polski i o prawie zmiany obywatelstwa polskiego osób narodowości rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej, rusińskiej i litewskiej, mieszkających na terytorium Polski i o ich ewakuacji do ZSRR. Rząd ZSRR wyraził zgodę na zamianę obywatelstwa osób narodowości polskiej i żydowskiej mających obywatelstwo polskie do dnia 17 września 1939 r., a także na ich przesiedlenie na terytorium Polski.

Umowa ta przewidywała również możliwość zmiany obywatelstwa przez wszystkie inne osoby narodowości polskiej, które w jakikolwiek sposób „przysłużyli się do dzieła niepodległości Polski, bądź udziałem w armii bądź też w organizacjach polskich”. Każdy expatriant otrzymał prawo zabrania z sobą zarówno najbliższej rodziny (mąż, żona, dzieci bez względu na wiek, rodziców, wychowanków) jak i innych krewnych niezależnie od ich narodowości.

Ostatnia umowa z ZSRR z 1957 r. dotycząca expatriacji została zawarta między rządem PRL a rządem ZSRR w sprawie terminu i trybu dalszej expatriacji z ZSRR osób narodowości polskiej.

Bibliografia przedmiotowa

Archiwum Państwowe w Opolu, zespół nr 228 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, sygn. 806.

Dziennik Ustaw 1951, nr 4, poz. 25.

Markowski H., Wojewódzki Oddział Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Katowicach, Katowice 2007.

Szymańska M., Restytucja nieruchomości rolnych pozostawionych poza granicami Polski po II wojnie światowej, Lublin .

https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/handle/11320/1733 [dostęp: 1.12.2022].

Kasprzak P., Weryfikacja narodowościowa ludności rodzimej i rehabilitacja tzw. „volksdeutschów” w latach 1945-1949, „Czasopismo Prawno-Historyczne” t. LXIII — 201, Z 2, s. 151.

Autor hasła

Mariola Majowicz