Marta Łabno
z domu Sudlitz, ur. 21.09.1929 r. we Lwowie (obecnie Ukraina), zm. 14.11.2004 r. w Katowicach – mecenas, adwokat i radca prawny, działaczka społeczna.
Imię i nazwisko | Marta Łabno |
Data i miejsce urodzenia | 21.09.1929, Lwów |
Data i miejsce śmierci | 14.11.2004, Katowice |
Zawód | mecenas, adwokat, radca prawny |
Marta Łabno pochodziła ze lwowskiej rodziny Sudlitz o patriotycznych tradycjach. Jej dziadek ppłk Otto Ganglitz był obrońcą Lwowa i dowódcą lwowskiego pułku piechoty.
Marta uczęszczało do szkoły ss. Urszulanek we Lwowie, w latach 1939-1944 zangażowana była czynnie w harcerstwie konspiracyjnym, utworzonym przez grupę instruktorów harcerskich ZHP z Kręgu Św. Jerzego.
W 1945 r. rodzina została ekspatriowana na Śląsk, zamieszkała z rodziną w Zabrzu. Ukończyła szkołę średnią w Gliwicach. W latach 1947-1951 kontynuowała naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach pracowała zawodowo jako adwokat i radca prawny.
W 1952 r. założyła rodzinę. Wyszła za mąż za Zbigniewa Łabno (1929-2016), dr hab. nauk prawnych, prof. nadzwyczajnego Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Doczekali się dwojga dzieci: syna i córki oraz trójki wnuków.
W latach 80-tych XX w. angażowała się w działalność wolnego związku zawodowego - NSZZ „Solidarność”, z chwilą powstania związku 31.08. 1980 r., pełniła funkcje eksperckie. W czasie stanu wojennego uczestniczyła w pracach Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Represjonowanym w Katowicach. Należała do członków Rady Duszpasterskiej Diecezji Katowickiej.
Była aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich (TMLiKPW) w Katowicach. Angażowała się aktywnie w działalność charytatywną na rzecz Polaków mieszkających we Lwowie, organizowała transporty żywności, odzieży i książek, wspierała własnym wkładem finansowym. Udzielała bezinteresownie pomocy prawnej członkom Towarzystwa, szczególnie tym którzy z racji zaawansowanego wieku, lub choroby takiej pomocy potrzebowali. Z jej inicjatywy odbudowana została kaplica grobowa rodziny Pajączkowskich na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Była łącznikiem dla członków TMLiKPW z Klubem Inteligencji Katolickiej w Katowicach, pomagała w organizacji pielgrzymek na Kresy. Współuczestniczyła w edukacji kresowej na Śląsku.
Odznaczona: Złotą Odznaką Zasłużonego Członka TMLiKPW, Dyplomem Uznania Fundacji Organizacji Polskich na Ukrainie - przyznany jej wraz z mężem, za wieloletnią pracę na rzecz pomocy Rodakom na Kresach.
Pochowana została w rodzinnym grobowcu Rodziny Łabno, na cmentarzu parafialnym w Bobowej, woj. małopolskie.
Bibliografia przedmiotowa
Członkowie ZO TMLiKPW w Katowicach, Śp. Mecenas Marta Łabno (1929 - 2004), „ Semper Fidelis”2005, nr 1 (84), s. 50.
Autor hasła
Jerzy Hubicki