Marian Wasylenko
ur. 20.09.1948 Lwów (obecnie Ukraina), zm. 10.07.2005r. w Opolu - nauczyciel, działacz społeczny.
Imię i nazwisko | Marian Roman Wasylenko |
Data i miejsce urodzenia | 20.09.1948, Lwów |
Data i miejsce śmierci | 10.07.2005, Opole |
Zawód | nauczyciel |
Marian Wasylenko urodził się w samym sercu Lwowa na Podzamczu, ale rodzinnego miasta nie zapamiętał, gdyż już w sierpniu 1949 r. został wraz z matką i babką zesłany do miejsca specjalnego osiedlenia koło Wiaziemska w Kraju Chabarowskim na Dalekim Wschodzie. Tam też rozpoczął w rosyjskiej szkole edukację. Pod koniec 1956 r. został przesiedlony do Workuty w Republice Komi, gdzie jego ojciec po zwolnieniu z sowieckiego łagru otrzymał prawo osiedlenia się. W listopadzie 1959 r. otrzymał wraz z matką i siostrą „odpusk” – pozwolenie na wyjazd do Polski w odwiedziny. I tu już cała trójka pozostała. Cena za powrót do Ojczyzny była najwyższa, gdyż zatrzymany przez sowiecką władzę jako zakładnik ojciec, nigdy zgody na wyjazd do Polski nie otrzymał i pozostał na zawsze na Syberii. Szkołę podstawową, a następnie ogólnokształcącą Marian ukończył w Opolu. W klasie maturalnej zgłosił akces do Towarzystwa Miłośników Astronomii, działającego pod egidą Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, założył szkolne koło, a w 1974 r. został wybrany prezesem Opolskiego Oddziału Towarzystwa. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami podjął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Założył Akademicki Klub Turystyki Kolarskiej „Konus”, któremu przez wiele lat przewodniczył. Pracę zawodową w oświacie rozpoczął w 1981 r., został nauczycielem w Zespole Szkół Rolniczych w podopolskim Prószkowie. Od pierwszych dni pobytu w szkole włączył się aktywnie do pracy w Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). W 1983 r. powierzono mu funkcję prezesa Oddziału ZNP w Prószkowie, którą sprawował do 2002 r., równolegle z ramienia Zarządu Okręgu ZNP w Opolu był koordynatorem prac Oddziału ZNP w gminach dawnego powiatu opolskiego. Nauczyciele szkół rolniczych województwa opolskiego obdarzyli go godnością przewodniczącego Sekcji Okręgowej Szkolnictwa Rolniczego przy Zarządzie Okręgu ZNP. Przewodniczył Sekcji do ostatnich chwil życia. Był także wiceprzewodniczącym Zarządu Krajowej Sekcji Szkolnictwa Rolniczego przy Zarządzie Głównym ZNP w Warszawie. Przez dwie kadencje przewodniczył również Komisji Rewizyjnej przy Zarządzie Okręgu ZNP w Opolu.
W 1989 r. bezpośrednio po reaktywowaniu Związku Sybiraków w Polsce włączył się do budowy struktur związkowych. Wybrany został członkiem, a potem sekretarzem Zarządu Okręgu Związku Sybiraków w Opolu. Swoją uwagę skupił na zorganizowaniu na Opolszczyźnie koła terenowego Związku w Opolu. Przewodniczył kołu opolskiemu do 2001 r. Jego osobistą zasługą było niesienie pomocy wielu starszym członkom Związku, dawnym syberyjskim zesłańcom. Był zawsze tam, gdzie ktoś pomocy potrzebował.
Kiedy w 2001 r. przeszedł na emeryturę nauczycielską zapowiedział, że nie zamierza ani na chwilę zwalniać rytmu swoich społecznych poczynań. Nadal w sposób zaangażowany spełniał z potrzeby serca swoje powinności zarówno w organizacji związkowej nauczycielskiej, jak też w Związku Sybiraków, a następnie także w Krajowej Partii Emerytów i Rencistów.
Udział w działalności organizacji społecznych nie przeszkadzał mu w systematycznym doskonaleniu zawodowym. W trakcie pracy ukończył studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, matematyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu i Informatyki na Uniwersytecie Opolskim. Jego osiągnięcia zawodowe i społeczne uzyskały wysoką ocenę.
Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Krzyżem Więźnia Politycznego, Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania.
Pochowany został we wspólnej mogile wraz z matką Heleną (1923-2004), na cmentarzu w Opolu – Półwsi. Na płycie nagrobnej umieszczono napis:
„Ku pamięci. Franciszek ur. w 1918 r., pochowany na Sybirze. Irenka ur. w 1946 r. pochowana we Lwowie. Tylko Ty Wielki Boże wiesz gdzie są ich mogiły”.
Bibliografia przedmiotowa
Duda J., Marian Roman Wasylenko (1948 – 2005), „Semper Fidelis” 2005, nr 5 (88), s. 61.
Autor hasła
Jerzy Hubicki