Maria Gabryelska

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 05.08.1931 r. we Lwowie (obecnie Ukraina) - nauczycielka.

Imię i nazwisko Maria Gabryelska
Data i miejsce urodzenia 5.08.1931, Lwów
Zawód nauczycielka

Maria Gabryelska szkołę podstawową ukończyła jeszcze we Lwowie. W 1945 r. przyjechała wraz z rodzicami do Opola transportem przesiedleńczym. W 1949 r. ukończyła Państwowe Liceum Pedagogiczne w Opolu i podjęła pracę pedagogiczną w szkole podstawowej w Dobrzeniu Wielkim k. Opola. Później przeniosła się do Wrocławia. W latach 1951–1954 pracowała w Liceum Ogólnokształcącym Nr III Towarzystwa Przyjaciół Dzieci we Wrocławiu. W 1954 r. ukończyła studia zaoczne w Państwowej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, uzyskując uprawnienia do nauczania fizyki w szkołach średnich i zakładach kształcenia nauczycieli. Po studiach na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu uzyskała w 1967 r. dyplom magistra fizyki.

W 1951 r. zawarła związek małżeński z Eugeniuszem Gabryelskim (ur. 27.04.1928 r. w Sępolnie, pow. Koło, woj. poznańskie, zm. 17.01.1995 r. w Opolu). Córka Jolanta (ur. 17.04.1953 r. we Wrocławiu), po ukończeniu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu pracuje jako nauczycielka chemii w tym samym liceum, w którym pracowali jej rodzice.

Mąż Eugeniusz w 1951 r. ukończył Szkołę Przysposobienia Zawodowego Nauczycieli Szkół Średnich we Wrocławiu, gdzie uzyskał uprawnienia do nauczania fizyki w szkołach ponadpodstawowych. Podjął pracę w Liceum Pedagogicznym we Wrocławiu. Od 1952 r. związany był z instytucją doskonalenia nauczycieli województwa opolskiego. Kierował sekcja fizyki, kolejno w: Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Kadr Oświatowych, Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym oraz Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Opolu. W 1954 r. ukończył studia zaoczne w Państwowej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Od września 1963 do lutego 1964 r. studiował na uczelniach amerykańskich.

W 1954 r. Maria i Eugeniusz przenieśli się do Opola. Podjęli pracę jako nauczyciele fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Opolu. Uzyskali oboje na WSP w Opolu tytuł magistra fizyki: Eugeniusz w 1960 r. a Maria w 1967 r. Opracowali wspólnie testy z fizyki, które wykorzystywane były podczas naboru studentów w Akademiach Medycznych w kraju. Maria współuczestniczyła w pracach naukowych męża oraz przy opracowywaniu podręcznika do fizyki dla liceów ogólnokształcących. W 1986 r. przeszła na emeryturę.

Ród Gabryelskich związał swoje życie zawodowe z Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Opolu. Oprócz Marii i Eugeniusza pracowała tam ich córka Jolanta oraz bratowa Marii – Barbara Gruszecka.

Po odejściu z pracy w szkole Barbary Gruszeckiej, córka Gabryelskich Jolanta, która była przez 12 lat (szkoła podstawowa i średnia) uczennicą w tej szkole, gdzie uczyli jej rodzice – po ukończeniu studiów na WSP w Opolu, podjęła pracę jako nauczyciel chemii. Jak podała w swoich wspomnieniach została 18 – tym nauczycielem w swojej wielopokoleniowej nauczycielskiej rodzinie.

Córka Gabryelskich Jolanta w swoich wspomnieniach w: Monografii II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Opolu, Opole 2010 r. s. 190: pisze  o swoich rodzicach:

Nasze dzieciństwo przebiegło <obok> pracy zawodowej i społecznej naszego Taty, w którym również aktywnie uczestniczyła Mama. To ona wykonywała zaprojektowane przez Ojca pomoce naukowe (zwłaszcza prototypowe zestawy do elektrotechniki, działu wcześniej pomijanego w programie nauczania fizyki), była pierwszym recenzentem pisanych przez Tatę artykułów i książek (i konsultantem merytorycznym przy doborze treści), autorką rysunków do jego podręcznika fizyki, uczestniczyła w pracach zespołu opracowującego testy osiągnięć szkolnych. Liczne Ojca kontakty, przyjaźnie przerwała choroba Alzheimera zdiagnozowana w roku 1986. Bardzo boleśnie przeżywał swoją ułomność, niecierpliwość rozmówców, gdy brakowało mu słów, lub po raz kolejny nieświadomie powtarzał ten sam dowcip. Cierpieliśmy razem z nim, obserwując, jakie straszne spustoszenie w jego twórczym mózgu czyni choroba. Z faktu, że rodzice byli moimi <szkolnymi> nauczycielami (Tata nawet wychowawcą w szkole podstawowej), wynikały zawsze większe wobec mnie wymagania. Etyka zawodowa rodziców wiązała się nie tylko z tym, że nie komentowali nigdy spraw szkolnych w domu, ale również oceniali mnie surowiej niż pozostałych uczniów naszej klasy. Oczywiście odbierałam to jako jawną niesprawiedliwość. To <gorsze> traktowanie i wcześniejszy stały brak rodziców wyrobiły we mnie poczucie, że dzieciom nauczycielskim jest najgorzej na świecie.

Bibliografia podmiotowa

Gabryelski E., Fizyka kl. I dla liceum ogólnokształcącego o profilu podstawowym, matematyczno – fizycznym i biologiczno – chemicznym, Opole 1992 (wyd. 23).

Gabryelski E., Testy z fizyki (wykorzystywane przy egzaminach wstępnych na uczelnie medyczne w kraju), Opole 1963.

Bibliografia przedmiotowa

Duda J. Dzionek Fr., Monografia II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, Opole 2010, s. 189-192.

Hubicki J. Nasze wspomnienia od 1952 r., opracowanie cyfrowe w zbiorach autora, Opole 2019.[Materiały niedrukowane].

Autor hasła

Jerzy Hubicki [lipiec 2022 r.].