Kazimierz Lelo
ur. 15.01.1941 r. w Gródku Jagiellońskim, województwo lwowskie (obecnie Ukraina), zm. 29.05.1996 r. w Jeleniej Górze – nauczyciel, działacz społeczny.
Imię i nazwisko | Kazimierz Lelo |
Data i miejsce urodzenia | 15.01.1941, Gródek Jagielloński |
Data i miejsce śmierci | 29.05.1996, Jelenia Góra |
Zawód | nauczyciel |
Kazimierz Lelo pochodził z rodziny nauczycielskiej. Po przymusowej ekspatriacji na Ziemie Zachodnie w 1945 r. zamieszkał w Jeleniej Górze. Po ukończeniu szkoły średniej w 1970 r. wstąpił na studia wyższe, w 1974 r. ukończył Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. W 1960 r. przystąpił do Stronnictwa Demokratycznego (SD), działał początkowo w Miejskim Komitecie SD w Wałbrzychu, a następnie w Jeleniej Górze, gdzie był przewodniczącym. W 1995 r. został wybrany przewodniczącym Centralnej Komisji Rewizyjnej z siedzibą w Warszawie.
Zawsze podkreślał, że to właśnie w polskim Lwowie powstało Stronnictwo Demokratyczne i chociaż w naszych czasach w PRL-u było ono pod kontrolą obcych agentów, zawsze w nim tlił się polski patriotyzm i pozostawała pamięć o miejscu założenia Stronnictwa. [...] W Stronnictwie Demokratycznym w działalności politycznej i społecznej, był zaangażowany przeciw dyskryminacji inteligencji i rzemiosła polskiego, zabiegał o demokratyczne instytucje państwowe, o wolność słowa i druku. [W:] Kazimierz Lelo, https://odlwowadojeleniejgory.pl.tl/Lwowskie-sylwetki-Jeleniog%F3rzan.htm, dostęp: sierpień 2023 r.
Angażował się w życie społeczne Jeleniej Góry. Stał na czele Izby Rzemieślniczej, w czasie stanu wojennego wspierał aktywnie rzemieślników. Pracował także jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 i Technikum Mechanicznym. W końcu lat 80. XX w. działał aktywnie na rzecz upamiętniania Kresów Wschodnich RP. Był współorganizatorem w 1988 r. założenia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich we Wrocławiu, a następnie razem z Krzysztofem Bulzackim (1930- 2015) Oddziału w Jeleniej Górze. Był pierwszym prezesem Oddziału TMLiKP-W w Jeleniej Górze. Pełnił także funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego TMLiKP-W we Wrocławiu.
Wniosek o rejestrację został poparty przez prezesa Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego we Wrocławiu profesora dra Franciszka Bielickiego. 20 października 1988 r. na zebraniu założycielskim było około 100 osób. [...]. 27 października 1988 r. w gmachu Państwowej Filharmonii we Wrocławiu na pierwszym Walnym Zebraniu Wyborczym było ponad 500 osób. W obu tych zebraniach Jelenią Górę reprezentowali: Krzysztof Bulzacki i Kazimierz Lelo. Na pierwsze Walne Zebranie Oddziału w Jeleniej Górze przybyło ponad dwieście osób. Kazimierza Lelo wybrany został na prezesa oddziału w Jeleniej Górze, a na ostatnim zjeździe w Brzegu został wybrany na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich we Wrocławiu. [W:] https://odlwowadojeleniejgory.pl.tl/Lwowskie-sylwetki-Jeleniog%F3rzan.htm, dostęp: sierpień 2023 r.
K. Lelo był znanym w środowisku miłośnikiem książek.
Wszystkie ściany w jego pokoju wypełniały stosy książek. Było ich tak dużo, że nigdy nie były należycie eksponowane. Wśród nich książki historyczne stanowiły pokaźną część. [W:] https://odlwowadojeleniejgory.pl.tl/Lwowskie-sylwetki-Jeleniog%F3rzan.htm, dostęp: sierpień 2023 r.
Pochowany w Jeleniej Górze.
Bibliografia przedmiotowa:
Tęcza K., Kazimierz Lelo, [w:] Towarzystwo MLiKP-W w Jeleniej Górze, „Zeszyty Historyczne” 2016, nr 3(7), Bukowiec 2016, s. 21.
Kazimierz Lelo, https://odlwowadojeleniejgory.pl.tl/Lwowskie-sylwetki-Jeleniog%F3rzan.htm, dostęp: sierpień 2023 r.
Autor hasła
Milena Jędrzejewska