Kazimiera Szczudłowska
ur. 27.02.1899 r. w Bóbrce woj. lwowskie (obecnie Ukraina), zm. 28.10.1972 r. w Opolu – nauczycielka.
![]() | |
---|---|
Imię i nazwisko | Kazimiera Szczudłowska |
Data i miejsce urodzenia | 27.02.1899, Bóbrka |
Data i miejsce śmierci | 28.10.1972, Opole |
Zawód | nauczycielka |
Kazimiera Szczudłowska przed wojną uczęszczała do Gimnazjum we Lwowie, a następnie kontynuowała naukę w Jaśle na Podkarpaciu, gdzie zdała egzamin w zakresie filozofii i literatury polskiej. W 1923 r. ukończyła studia na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Pracę pedagogiczną podjęła w 1924 r. w Gimnazjum w Brzozowie woj. krakowskie. Od 1927 r. uczyła w Żeńskim Gimnazjum i Seminarium Nauczycielskim w Stryju woj. lwowskie. W latach 1936 – 1938 była przełożoną tego seminarium. Podczas wojny uczyła w Szkole Handlowej w Stryju. Brała udział w tajnym nauczaniu, przygotowując uczniów do matury.
K. Sz. przyjechała do Opola transportem przesiedleńczym w 1945 r. W 1947 r. podjęła pracę jako nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum i Liceum Żeńskim im. Marii Konopnickiej przy ul Kościuszki 14 w Opolu, gdzie pracowała do emerytury w 1965 r.
Szkoła, w której uczyła mieściła się od 1945 r. w zabytkowym budynku dawnej niemieckiej szkoły średniej. Od 1982 r. jest to II Liceum Ogólnokształcące, o tym samym imieniu. Większość kadry nauczycielskiej stanowili w 1945 r. nauczyciele przesiedleni z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wśród 12 nauczycieli było: czworo ze Stryja, troje ze Stanisławowa i kilkoro z innych miejscowości.
K.SZ. od 1936 r. należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Pochowana została na cmentarzu w Opolu Półwsi, we wspólnej mogile rodziny Szczudłowskich.
Anna Kwiatkowska - uczennica Liceum Ogólnokształcącego Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Opolu w latach 1959 – 1963, wspomina panią Kazimierę Szczudłowską następująco:
Sądzę, że zawsze będę bardzo ciepło wspominać naszą wychowawczynię i polonistkę kochaną panią Szczudłowską. Znakomity pedagog i nadzwyczajny człowiek. Lusia Borodulin napisała na jej cześć wiersz pt. Srebrna Pani - ponieważ była siwiutka. Kiedyś na lekcji wychowawczej tłumaczyła nam, że dla każdej matki jej dziecko jest najmądrzejsze, najpiękniejsze. Ja to skomentowałam teatralnym szeptem do Gizelki Smolny - ciekawa jestem czy matka Hornika też tak myśli (o czym przypomniała mi po latach). Hornik, który potem jakoś zniknął, był najgorszym uczniem i bardzo mi się nie podobał. Nie jestem z tej uwagi dumna. Po latach dopiero zrozumiałam, że pani Szczudłowska miała rację.
Bibliografia przedmiotowa
Duda J., Szelka A., Dzionek Fr., Słownik biograficzny nauczycieli Śląska Opolskiego, t. I, Opole, 1995,s.97-98.
Duda J., Dzionek D., Dzionek Fr., Monografia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Opolu, Opole 2010.
Kroniki szkolne II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, w zbiorach szkoły. [Materiały niepublikowane].
Hubicki J., Nasze wspomnienia szkolne od 1952 r., opracowanie cyfrowe w zbiorach autora, Opole 2019. [Materiał niepublikowane].
Autor hasła
Jerzy Hubicki [lipiec 2022 r.]