Janina Sąsiedzka
z domu Pietrzak, ur. 05.09.1911 r. w Brodach woj. tarnopolskie (obecnie Ukraina), zm. 12.10.1989 r. w Opolu – nauczycielka.
Imię i nazwisko | Janina Sąsiedzka |
Data i miejsce urodzenia | 5.09.1911, Brody |
Data i miejsce śmierci | 12.10.1989, Opole |
Zawód | nauczycielka |
Janina Sąsiedzka pochodziła z rodziny Pietrzaków z Buczacza k. Stanisławowa. Matka Maria z domu Lisowska z rodziny Malfasów. J. S. miała siostrę Jadwigę Brzoza oraz siostrę przyrodnią Kazimierę Wilgusz – Kubalską z d. Lisowską – aktorkę Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu. J.S. ukończyła przed II wojna światową Seminarium Nauczycielskie w Brodach oraz założyła rodziną. Mąż – Tadeusz Sąsiedzki (ur. 19.11.1904 r. w Buczaczu, zm. 01.04.1978 r. w Opolu) – absolwent gimnazjum w Buczaczu i Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Pracował w starostwach w Brodach i Brzeżanach, a od października 1937 r. aż do wybuchu II wojny w 1939 r. był wicestarostą w Zbarażu. Po rozpoczęciu przez sowietów w lutym 1940 r. wywózek na Sybir, rodzina trafiła na zesłanie: Tadeusz do Peczory w republice Koma, a Janina z czteroletnią córką Bożeną do Kazachstanu. Po odmowie przyjęcia obywatelstwa sowieckiego, „skierowano” ją z córką na dwa lata nad jezioro Bajkał. Szczęśliwie udało się jej i córce przeżyć lata katorżniczej pracy w łagrach. Po ogłoszeniu amnestii i zakończeniu II wojny J.S. przyjechała transportem przesiedleńczym z córką w 1946 r. do Komprachcic k. Opola. Rozpoczęła pracę pedagogiczną w tamtejszej szkole podstawowej. Później przeniosła się do Opola, gdzie pracowała aż do śmierci w pierwszej powojennej polskiej Szkole Podstawowej Nr 1 w Opolu, przy pl. Daszyńskiego. Mąż Tadeusz – żołnierz armii Andersa, przyjechał do Polski w 1948 r. i połączył się z rodziną. Pracował początkowo w Zarządzie Miasta Opola, później jako radca prawny w Fabryce Porcelitu w Tułowicach k. Niemodlina, następnie w krapkowickim „Otmęcie” oraz także w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu w dziale inwestycji.
Tadeusz i Janina Sąsiedzcy mieli czworo dzieci: Bożenę (ur. w 1936 r. Brzeżanach) – absolwentkę Politechniki Wrocławskiej, mieszkającą we Wrocławiu, Danutę (ur. w 1949 r. w Opolu) - absolwentkę WSP w Opolu, mieszkającą we Francji, Elżbietę (ur. w 1951 r. w Opolu) – absolwentkę Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i Zbigniewa (ur. w 1955 r. w Opolu) – inżyniera mechanika po Politechnice Opolskiej, który od 1981 r. mieszka z żoną i córką w Niemczech.
Janina i Tadeusz pochowani zostali we wspólnej mogile na cmentarzu w Opolu, na Półwsi.
Bibliografia przedmiotowa
Nicieja S.S., Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych, t. 14: Stanisławów, Buczacz, Zabłonów, Ilińce, Trójca, Chlebiszyń, Opole 2020, s. 185-187.
Hubicki J., Nasze wspomnienia szkolne od 1952 r., opracowanie cyfrowe w zbiorach autora, Opole 2019. [Materiały niedrukowane].
Autor hasła
Jerzy Hubicki [lipiec 2022 r.]