Janina Karasińska

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. w 1913 r. we Lwowie (obecnie Ukraina), zm. [brak danych] – nauczycielka, bibliotekarka.

Imię i nazwisko Janina Karasińska
Data i miejsce urodzenia 1913, Lwów
Data i miejsce śmierci b.d.
Zawód nauczycielka, bibliotekarka

Janina Karasińska pochodziła z rzemieślniczej rodziny, Ojciec prowadził zakład introligatorski we Lwowie, a matka zajmowała się domem. Dalsi członkowie rodziny także parali się zawodami związanymi z szeroko rozumianą książką: wuj i stryj byli drukarzami. Po zdaniu matury pracowała przez rok na tzw. „bezpłatnej praktyce” zawodowej. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie im. Adama Asnyka we Lwowie. Wojnę przeżyła w Tarnawicy Polnej pod Stanisławowem, w Tyśmienicy i Stanisławowie. W 1945 r. pociągiem przesiedleńczym  razem z matką i swoimi uczennicami opuściła rodzinne strony i wyjechała na zachód. Osiedliła się w Opolu. Otrzymała pracę na wsi, w szkole podstawowej w Górkach pod Opolem. W szkole uczyło się wiele dzieci autochtonów, które rozumiały po polsku, ale nie potrafiły mówić poprawnie w tym języku. Karasińska wspomina:

Jak w każdej szkole, w której uczyłam, tak i tutaj raz w tygodniu miałam zwyczaj poświecić  jedną lekcję na czytanie książek – czytałam sama na głośno. Najczęściej był to: „O krasnoludkach i sierotce Marysi” [m. Konopnickiej] oraz „W pustyni i w puszczy” [H. Sienkiewicza]. Prowadziłam też mini biblioteczkę. [Karasińska J., Książka...].

Po powstaniu województwa opolskiego, w 1950 r, w wyniku podziału województwa śląskiego na województwo katowickie i opolskie, otrzymała pracę w Opolskim Wydziale Oświaty, do 1958 r. zajmowała się resortem finansów. Następnie organizowała biblioteczki szkolne w mieście i terenie. Pierwsza powstała w szkole podstawowej nr 18 w Opolu.

W tym czasie uzupełniała wiedzę z zakresu fachowego bibliotekarstwa na kursach i sesjach ogólnopolskich. Zdobyta wiedza i kwalifikacje zawodowe spowodowały, że została instruktorem bibliotekarzy szkolnych w powiecie opolskim. W 1960 r. pracowała dodatkowo w bibliotece Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Budowała od podstaw struktury tej placówki. Po przejściu na emeryturę przepracował w tej bibliotece jeszcze ponad 20 lat.

Należała do Sekcji Bibliotekarzy przy ZNP, pełniła funkcje sekretarza, była członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Odznaczona: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1983).

Brak danych o miejscu pochówku.

Bibliografia podmiotowa

Karasińska J., Książka to naprawdę najlepszy przyjaciel, [w:] Szli do ludzi z książką. Sylwetki bibliotekarzy Opola, red. H. Gąszczyńska, Opole 1987, s. 108-112.

Bibliografia przedmiotowa

Informacje Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, oddział w Opolu.

Autor hasła

Milena Jędrzejewska [sierpień 2022 r.]