Jan Franciszek Lessaer

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Imię i nazwisko Jan Franciszek Lessaer
Data i miejsce urodzenia 15.11.1927, Delatyn
Data i miejsce śmierci 22.04.2012, Gliwice
Zawód artysta plastyk, rzeczoznawca w zakresie grafiki projektowej

ur. 15.11.1927 r. w Delatynie, woj. stanisławowskie (obecnie Ukraina), zm. 22.04.2012 r. w Gliwicach - artysta plastyk, rzeczoznawca w zakresie grafiki projektowej.

Jan Franciszek Lessaer urodził się w rodzinie urzędnika Franciszka Lessaera oraz Marii z d. Siemianów. Dzieciństwo spędził w mieście Skole w pow. stryjskim, woj. stanisławowskim. Z Gliwicami związany był od 1945 r., gdy z rodzicami oraz braćmi przybył do tego miasta w jednym z transportów przesiedleńczych. Tutaj też ukończył szkołę średnią oraz w 1952 r. Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach ukończył w 1954 r. Od tego roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gliwicko-Zabrzańskiego, a w latach 1962-1973 jego wiceprezesem. Uprawiał grafikę wydawniczą (plakat, znak firmowy, folder), malarstwo sztalugowe, rysunek oraz projektowanie wnętrz. Wielokrotnie brał udział w wystawach plakatu w kraju i zagranicą, m.in. w Paryżu, Besançon, Berlinie, Pradze, Sydney i Miskolcu oraz w Ogólnopolskim Biennale Plakatu. Miał także 8 wystaw indywidualnych. W 1986 r. Miejska Galeria w Ratuszu w Gliwicach prezentowała jego prace graficzne, malarskie oraz akwarele. W sumie wykonał projekty 40 plakatów reklamowych, teatralnych i innych, około 250 projektów okładek, folderów i plansz dla przemysłu chemicznego oraz 130 plansz dla Politechniki Śląskiej. Przez wiele lat pełnił funkcję rzeczoznawcy w zakresie grafiki projektowej. Współpracował z Pracowniami Sztuk Plastycznych w Katowicach, ze Spółdzielnią Pracy Twórczej Polskich Artystów Plastyków „Plastyka” w Bytomiu oraz z wieloma przedsiębiorstwami na terenie całego kraju. Wśród licznych nagród w konkursach wojewódzkich oraz ogólnopolskich była nagroda za koncepcję stałej ekspozycji w Muzeum w Gliwicach.

Nagrodzony: Honorową Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Gliwic za całokształt działalności artystycznej oraz za udział w rekonstrukcji gliwickiego Rynku i odbudowę Ratusza (1984 r.),  nagrodą prezydenta Gliwic za całokształt działalności twórczej (1993 r.), nagrodą dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Odznaką 25-lecia Gliwic.

Najwięcej nagród artystycznych otrzymał w konkursach TPG i ZPAP na plakaty „Gliwicka Wiosna”. Wraz z P. Janikiem brał także udział w ogólnopolskim konkursie na plakat „Dni Majdanka” pod hasłem „Kobiety w hitlerowskich obozach koncentracyjnych”, w którym otrzymał III nagrodę w 1972 r.

Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach prywatnych oraz muzeach w kraju i zagranicą, m.in. we Francji, Anglii, Niemczech, USA, Szwecji oraz Hiszpanii.

Jako rodowity kresowianin angażował się społecznie w dzieło odbudowy kościołów na wschodzie. Wykonał projekty wystroju wnętrza, wzniesionego z ruin kościoła w Skolem koło Stryja, gdzie spędził lata dzieciństwa (1930-1945).

Pochowany na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach.

Bibliografia przedmiotowa

Schmidt J., Ludzie I dzieła. Artyści plastycy związani z Gliwicami, Gliwice 2003.

Kto jest kim w województwie katowickim’93, Katowice, 1983.

Grabowski T.J., Śląska Szkoła Plakatu, Katowice 1998.

Autor hasła

Katarzyna Rosłon-Mazgaj [październik 2022 r.]