Bronisława Daniek

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 23.07.1904 r. w Stopczatowie, pow. kołomyjski, (obecnie Ukraina), zm. 18.10.1981 r. w Bielsku-Białej - nauczycielka liceum ogólnokształcącego.

Zdjęcie portretowe Bronisławy Daniek
Imię i nazwisko Bronisława Daniek
Data i miejsce urodzenia 23.07.1904, Stopczatów
Data i miejsce śmierci 8.10.1981, Bielsko-Biała
Zawód nauczycielka

Bronisława Daniek była córką wachmistrza C.K. żandarmerii, a w wolnej Polsce, sekretarza gminy Józefa Danieka (pochodził z miejscowości Veselá w dzisiejszym pow. zlińskim na Morawach) i Sabiny z domu Blechinger, nauczycielki. Ukończyła szkołę powszechną w Jabłonowie. Z powodu inwazji rosyjskiej w 1916 r. wraz z rodziną przeprowadziła się do Nowego Sącza. Kontynuowała naukę w Nowym Sączu, Żółkwi, Jabłonowie i Kołomyi. W 1925 r. zdała maturę w Żółkwi. W latach 1925–1930 studiowała filologię polską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie w 1931 r. obroniła pracę doktorską na temat: „Stosunek Stanisława Wyspiańskiego do natury”. Podjęła pracę w prywatnym seminarium w Żółkwi, następnie pracowała w Państwowym Gimnazjum w Stanisławowie. Po przybyciu transportem przesiedleńczym w 1945 r. z Kołomyi do Głubczyc, została zatrudniona, od 1.11.1945 r., w tamtejszym Państwowym Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnym jako nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka. Początkowo wraz z ojcem i siostrzeńcami mieszkała w szkolnej suterenie. Przywieziony ze sobą z Kresów księgozbiór prywatny udostępniała uczniom. Była niezwykle oddana swojej pracy, charyzmatyczna. Organizowała dla młodzieży spotkania dyskusyjne, konkursy i wieczorki. Uczyła i wychowywała w duchu patriotycznym. Jako nauczycielka była bardzo wymagająca i surowa w ocenianiu. Mimo to uczniowie ją bardzo cenili. Ligia Zabilska-Sierpina napisała

Jak wspaniale umiała nas – „starych koni” – przynajmniej w naszym mniemaniu, pobudzić do dyskusji i jakie były zażarte! Później, jako pointa, jej podsumowanie zawsze głęboko zapadające w nasze umysły i serca […] Jej wspaniałe lekcje, dyskusje z nią, kiedy z niezbyt zrozumiałych dla nas utworów literackich dochodziliśmy do wniosku jak piękne są to dzieła. A spotkania u niej w domu, mieszkała obok szkoły, Kółka Literackiego, gdzie nie tylko żarliwie i zawzięcie dyskutowaliśmy, ale częstowano nas potrawami z „Pana Tadeusza”. W jaki sposób zdobywała nasza „Drypcia” produkty, aby ugotować coś tak doskonałego?

W 1950 r. B. Daniek wyprowadziła się do Raciborza i podjęła pracę najpierw Państwowym Liceum Pedagogicznym. Do momentu przejścia na emeryturę pracowała w tamtejszym Studium Nauczycielskim. W ostatnim okresie życia zamieszkała w Domu Pomocy Społecznej Dom Nauczyciela na obrzeżach Bielska-Białej.

Spoczęła na cmentarzu w Bielsku-Białej.

Bibliografia przedmiotowa

Dokumenty dotyczące Bronisławy Daniek udostępnione autorce przez zamieszkałą w Głubczycach rodzinę Wołoszczuk. [Materiały niedrukowane].

Maler K., Transport nauczycielski z Kołomyi, [w:] A. Szymczyna, K. Maler, Głubczyccy Kresowianie, Głubczyce 2013, s. 115-118.

Nicieja S.S., Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych, t. 4: Kołomyja, Żabie, Dobromil, Opole 2014, s. 101.

Skrzyp T., Biografie ze szkolnego archiwum, [w:] Dzieje Pierwszego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Głubczycach. VI Zjazd Absolwentów i nauczycieli, Głubczyce  30.09-2.10. 2005, red. J. Wac, Głubczyce 2005,  s. 109.

Autor hasła

Katarzyna Maler [lipiec 2022 r.]