Aurelia Teofila Lippert
Imię i nazwisko | Aurelia Teofila Lippert |
Data i miejsce urodzenia | 1.07.1887, Kamionka Strumiłowa |
Data i miejsce śmierci | 30.09.1959, Bytom |
Zawód | siostra zakonna |
siostra Konsolata, ur. 1.07.1887 r. w Kamionce Strumiłowej (obecnie Ukraina), zm. 30.09.1959 r. w Bytomiu – członkini Zgromadzenia Sióstr Apostołek Najświętszego Serca Jezusowego Eucharystycznego, potem Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, zakrystianka.
Córka Julii i Franciszka Lippert.
Była członkinią Zgromadzenia Sióstr Apostołek Najświętszego Serca Jezusowego Eucharystycznego w Jałowiczach k. Łucka. Po rozwiązaniu Zgromadzenia przez Stolicę Apostolską, w odpowiedzi na sugestię bpa łuckiego A.P. Szelążka, złożyła prośbę o przyjęcie do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej we Lwowie.
Do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej została przyjęta 19 kwietnia 1926 r. Z powodu nieuleczalnej wówczas gruźlicy płuc, na jaką cierpiała, formację wstępną (w tym nowicjat od 31 lipca 1928 r.) odbyła w Dubnie pod kierunkiem siostry pełniącej rolę mistrzyni.
Na prośbę przełożonej generalnej M. Marceliny (Marii) Smagowicz do Dubna przyjechał delegat biskupi, przed którym zdawała obowiązkowy egzamin przed pierwszymi ślubami. Stwierdziła wówczas:
Żadnego podstępu dla dostania się do Zgromadzenia SS. Opatrzności nie używałam; przepisany przez regułę nowicjat odbyłam. Żadnych interesów materialnych wiążących mnie ze światem nie mam, nikomu nic winna nie jestem. Nie mam takiej rodziny względem której miałabym jakiekolwiek obowiązki. W chęci służenia Bogu w Zgromadzeniu SS. Opatrzności pragnę złożyć śluby […].
Pierwszą profesję złożyła 15 października 1928 r. w Dubnie.
W 1926 r., gdy s. Konsolata wstępowała do Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, siostry przejmowały w Dubnie klasztor pokarmelitański przy ul. Panieńskiej 1. Rozwinęły w nim działalność edukacyjno-wychowawczą, prowadząc m.in. Średnią Szkołę Zawodową.
Siostra Konsolata przebywała w Dubnie nieprzerwanie od 1926 r. do 1944 r. Spełniała obowiązki zakrystianki w kościele znajdującym się w kompleksie zabudowań klasztornych.
Druga wojna światowa położyła kres prężnej działalności szkoły dubieńskiej oraz funkcjonowania wspólnoty zakonnej. 7 października 1939 r. żołnierze sowieccy zajęli cały obiekt klasztorny. W części domu urządzili szpital zakaźny. Siostry zostały usunięte z budynku z zakazem wchodzenia na teren zakładu. Część sióstr wyjechała z Dubna. Pozostały tylko cztery: s. Konsolata Lippert, s. Cherubina (Jadwiga) Skowronek, s. Rafaela (Maria) Kamińska, s. Waleria (Zofia) Śnieżek.
S. Konsolata, mająca problemy ze zdrowiem, zamieszkała w małym domku przyklasztornym, a pozostałe siostry u mieszkańców Dubna. W lecie 1941 r., po inwazji III Rzeszy na ZSRR, klasztor dubieński przejęli Niemcy. Siostry rozproszone wśród mieszkańców miasta mogły przenieść się do domu, w którym mieszkała s. Konsolata, z tym, że okupanci nakazali im pracować w niemieckiej kancelarii i kuchni. Siostra Konsolata ze względu na stan zdrowia pozostała w domu.
W wyniku toczącej się wojny i zmieniającej się sytuacji politycznej Polski siostry nie miały możliwości utrzymania domu i zakładu. Z tego powodu decyzją władz zakonnych siostry stopniowo opuszczały Dubno. Najpierw wyjechały młodsze siostry. Ostatnimi, które stamtąd odjechały, były s. Konsolata i s. Rafaela. Było to zimą 1944 r.
Siostra Konsolata wyjechała do rodziny. W 1947 r. powróciła do Zgromadzenia i udała się na placówkę do Bytomia. Przez 12 lat była zakrystianką w kaplicy zakonnej. Obowiązek ten spełniała do końca życia.
Zmarła 30 września 1959 r. w Bytomiu. Została pochowana na tamtejszym cmentarzu komunalnym przy ul. J. Fałata 26 A.
Bibliografia podmiotowa
s. Konsolata Lippert, ASOB.
Bibliografia przedmiotowa
J. S. Moskwa s., Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej w okresie1856/57–1939, Przemyśl, 1983.–
Matka Laurencja Szwandrok 1933-1940, ASOB.
Katalog Sióstr Opatrzności Bożej, ASOB.
Protokóły Egzaminów Kanonicznych przed obłóczynami, przed profesją czasową i wieczystą od 7 grudnia 1913 r. do 28 czerwca 1958 r., ASOB.
Wspomnienia Sióstr Opatrzności Bożej, ASOB.
s. Hermina Jaskulska, ASOB.
Autor hasła
Marta s. Wenancja Jednac (CSDP)