Anna Bednarowska
ur. 22.07.1906 r., w Założcach, pow. tarnopolski (obecnie Ukraina), zm. 7.12.1998 r., w Opolu – bibliotekarka.
Imię i nazwisko | Anna Bednarowska |
Data i miejsce urodzenia | 22.07.1906, Załoźce |
Data i miejsce śmierci | 7.12.1998, Opole |
Zawód | bibliotekarka |
Anna Bednarowska pochodziła z rodziny inteligenckiej. Ojciec był urzędnikiem skarbowym, matka-nauczycielką. Ukończyła Seminarium Nauczycielskie w Brodach i podjęła pracę w szkolnictwie podstawowym w Jazłowcu. W okresie międzywojennym, w latach 1920–1939, działała tu szkoła Sióstr Niepokalanek (współzałożycielką zakonu była bł. Marcelina Darowska), w skład której wchodziła szkoła średnia oraz seminarium gospodarcze wraz z internatem. Po wyjściu za mąż, aż do wybuchu II wojny światowej, pracowała w szkole podstawowej. Po włączeniu Brodów do Ukraińskiej SRR wraz z mężem ekspatriowała się pociągiem przesiedleńczym do Polski w nowych granicach, zatrzymała się początkowo w Krośnie. W latach 50. XX w. owdowiała, po śmierci męża przeniosła się do Opola. Zatrudniła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Opolu. Pracowała początkowo w czytelni WBP, która mieściła się w opolskim ratuszu. Ukończyła obowiązujące kursy bibliotekarskie I i II stopnia dla pracowników bibliotek publicznych, w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie k. Poznania. Następnie została mianowana kierownikiem jednego z działów WBP w Opolu – Działu Udostępniania Zbiorów. Sprawowała także pieczę nad oddziałem dziecięcym biblioteki, wieloma filiami na terenie miasta oraz punktami bibliotecznymi w zakładach pracy. Za jej kadencji powstała pierwsza w Opolu wypożyczalnia płyt oraz Koła Przyjaciół Biblioteki, zaś w Wypożyczalni Centralnej organizowała dla czytelników „kwadranse literackie”, wystawy, konkursy i inne formy popularyzacji literatury. Nawiązała także kontakt z Polskim Związkiem dla Niewidomych, dla którego sprowadzała książki pisane alfabetem braille'a. Współpracowała także z opolskim Ogniskiem Plastycznym, organizując wystawy malarstwa w siedzibie biblioteki. W 1963 r. z ciemnej sali na parterze opolskiego ratusza, przeniesiono wypożyczalnię miejską do obszernego lokalu przy placu Armii Czerwonej (obecnie plac M. Kopernika). Tam dzięki jej operatywności zorganizowano nowoczesną wypożyczalnię z wolnym dostępem do półek oraz cykliczne spotkania z czytelnikami pt. „Rozmowy o książkach”. A. B. znana była z dużej aktywności społecznej. Była aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP), Związku Zawodowego Pracowników Kultury (ZZPK), założycielką i skarbnikiem kasy zapomogowo-pożyczkowej. Przez kilka lat wybierano ją na członka Komisji Rozjemczej i Komisji Socjalnej przy Zarządzie Głównym ZZPK. We wspomnieniach jej pracowników, podkreśla się, że była osobą bardzo skromną, rzetelną i uczciwą, starającą się pomóc drugiemu człowiekowi.
Jej gościnność nie miała sobie równych, kultywowała zawsze w domu kresowe tradycje, a młodsi bibliotekarze do dziś przechowują przepisy kulinarne wschodnich przysmaków. Integrowała wszystkich i łagodziła konflikty uśmiechem. Nigdy nie skarżyła się na nawał pracy, podchodziła do niej z entuzjazmem i w sposób nowatorski. [Kościów J., Bibliotekarze...].
Po przejściu na emeryturę pracowała jeszcze na ryczałcie.
Odznaczona: Medalem 40-Lecia Polski Ludowej, tytułem Zasłużony Działacz Kultury, odznaką Za zasługi dla Miasta Opola, odznaką Związków Zawodowych. Została też wpisana do Księgi Zasłużonych Bibliotekarzy przy Zarządzie Głównym SBP.
Pochowana w Opolu na cmentarzu komunalnym na Półwsi.
Bibliografia podmiotowa
Bednarowska A., Jeden dzień w wypożyczalni, „Pomagamy Sobie w Pracy” 1961, nr 3, s. 6-10.
Bibliografia przedmiotowa
Gąszczyńska H., Kobieta wielkiej pracy, [w:] Szli do ludzi z książką. Sylwetki bibliotekarzy Opola, red. H. Gąszczyńska, Opole 1987, s. 22-28.
Kościów J., Anna Bednarowska 1906–1998, „Poradnik Bibliotekarza” 1999, nr 5, s. 32-33.
Kościów J., Bibliotekarze kresowi na Śląsku Opolskim, [w:] Kresowianie na Śląsku Opolskim, red. M. Kalczyńska, Opole 2011, s. 149-150.
Autor hasła
Milena Jędrzejewska [sierpień 2022 r.]