Alicja Heflich

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 27.02.1937 r. we Lwowie - działaczka społeczna, związana z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział w Brzegu.

Imię i nazwisko Alicja Heflich
Data i miejsce urodzenia 27.02.1937, Lwów
Zawód pracownik magazynu stali

Alicja Heflich jest córką Oskara Höflicha (syna Stanisława) - woźnego Sądu Grodzkiego Miejskiego we Lwowie i Rozalii z domu Radziwiłł (17.10.1906-07.03.1988). Według rodzinnego przekazu ustnego ojciec pochodził z miasta Czerniowce, a rodzina wywodziła się z Austrii. We Lwowie Oskar Höflich był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Matka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci.

Alicja była szóstym dzieckiem z ośmiorga: Jerzy (ur. 1928 r. zm. w Warszawie), Lidia (1929- 1936 we Lwowie), Danuta (ur. 1.03.1931 r., mieszka we Lwowie), Ryszard (ur. 1932 r., mieszka w Brzegu), Adam (1933- zm. we Lwowie), Joanna (ur. 28.02.1943 r., mieszka w Rabce), Zbigniew (ur. 3.09.1944 r., mieszka w Brzegu). Ojciec A. H. poległ pod Berlinem w 1945 r. Władze sowieckie w 1947 r. za urodzenie i wychowanie siedmiorga dzieci odznaczyły Rozalię Heflich Orderem „Macierzyńska sława”. W 1945 r. Alicja rozpoczęła naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W 1955 r. ukończyła osiem klas w Szkole Podstawowej Nr 30 we Lwowie. W 1956 r. podjęła pracę w fabryce pończoch we Lwowie i rozpoczęła naukę w wieczorowej szkole dla pracujących. W 1957 r. wyszła za mąż za Jerzego Pankiewicza. Z małżeństwa urodziło się dwoje dzieci: Jerzy i Maria. Do 1961 r. A. H. nie pracowała, zajmowała się wychowaniem małych dzieci. W 1961 r. powróciła do pracy zawodowej, zatrudniając się na Uniwersytecie im. I. Franko. W 1965 r. rozwiodła się i powróciła do rodowego nazwiska. Zmieniła pracę, zatrudniając się w Fabryce Elektrolampowej, gdzie uczęszczała do szkoły dla pracujących (na poziomie ósmej, dziewiątej i początek dziesiątej klasy). W 1967 r. zwolniła się z pracy, aby wyjechać do Polski. Na zaproszenie matki 3 grudnia 1967 r. przyjechała z dziećmi do Brzegu na Śląsk. Od marca 1968 do 1969 pracowała jako dozorca w Prezydium Rady Narodowej, w Kolegium Piastowskim. Następnie od 1969 do 1970 pracowała w Spółdzielni Inwalidów „Odnowa”. Od 1970 do 1973 - w Powszechnej Kasie Oszczędności Oddział Brzeg. W tym czasie rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących. Od 1973 r. pracowała w Fabryce Silników Elektrycznych „Besel” w Brzegu jako robotnik w magazynie stali. Na początku 1977 r. ukończyła LO dla Pracujących. W 1978 r. we Lwowie zmarł jej były mąż. W FSE „Besel” była sumiennym i zaangażowanym pracownikiem, pracowała do lat 90. XX w. Gdy w 1988 r. we Wrocławiu powstało Towarzystwo Miłośników Lwowa (później zmieniono nazwę na TMLiKP-W, do Wrocławia udała się Grupa Inicjatywna z Brzegu w sprawie uzyskania pełnomocnictwa do tworzenia TML. Alicja Heflich 2 stycznia 1989 r. podpisała deklarację i od początku była bardzo aktywnym członkiem TMLiKP-W. Od 1989 r. jest członkiem Zarządu Oddziału, od początkowo była sekretarzem, przez 30 lat skarbnikiem, a od 2020 r. jest prezesem Oddziału. Doprowadziła do zakupu sztandaru dla Oddziału. Był to pierwszy sztandar w Towarzystwie (Zarząd Główny Towarzystwa ufundował sztandar pięć lat później). Pierwsze lata działalności TMliKP-W to okres zbierania darów dla Polaków na Kresach. W 1996 r. za ofiarną pracę i organizowanie wspólnie z „Gazetą Brzeską” pomocy dla Wołynia została uhonorowana Złotą Odznaką TMLiKP-W. Kolejną ważną inicjatywą był pomysł ufundowania w kościele p.w. św. Mikołaja kresowego witraża. A. H. chodziła po domach prosiła o ofiary na ten cel. Pomysł spotkał się z przychylnością władz kościelnych.

Gdy stawała w południowej nawie kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Brzegu i spoglądała na ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, to zawsze ją dręczyło pytanie - Dlaczego tu nie może być również wizerunku Matki Bożej Łaskawej, tej kresowej Madonny. Tak powstało jedno z jej największych marzeń, aby cząstka Lwowa znalazła się w Brzegu...”. W części centralnej witraża znajduje się wizerunek Matki Bożej Łaskawej, niżej jest sylwetowa panorama Lwowa, ukazująca od lewej: kościół św. Elżbiety, Bibliotekę Ossolińskich, Katedrę Łacińską, Katedrę Wołoską, kościół Dominikanów i kościół Bernardynów. Pod panoramą w środku umieszczono herb Lwowa, a niżej herb Tarnopola, Stanisławowa i Ziemi Wołyńskiej. Na samym dole umieszczona została sygnatura: FUNDACJA KRESOWIAKÓW. Uroczyste poświęcenie witraża Matki Bożej Łaskawej, Patronki Lwowa odbyło się 5 grudnia 1997 r. Wizerunek Matki Bożej Łaskawej z lwowskiej katedry jest także na sztandarze TMLiKP-W Oddział w Brzegu, także znalazł się na pamiątkowym medalu z okazji 30-lecia tego Oddziału. [Wywiad z A. Heflich dla „Gazety Brzeskiej”, przeprowadzony przez B. Kościńskiego].

Aktywność społeczna A. H. została zauważona przez władze samorządowe. W 1998 r. burmistrz Brzegu uhonorował ją medalem 750-lecia Brzegu, a w 2009 r. medalem „Bene Meriente - Dobrze Zasłużonemu. Z okazji 25-lecia Towarzystwa otrzymała pamiątkowy medal i Odznakę Jubileuszową, a Prezydent RP odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Starosta brzeski uhonorował ją medalem „Stulecie Odzyskania Niepodległości Powiat Brzeski”. Marszałek Województwa Opolskiego przyznał odznakę „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” . 30 września 2023 r. podczas uroczystej gali we Wrocławiu z okazji 35-lecia Towarzystwa uhonorowana został odznaką „Lwowski Krzyż Kresowy”.

Przez 35 lat społecznej pracy otrzymała wiele dyplomów, podziękowań i pamiątkowych plakietek i medali. W środowisku brzeskim jest znana ze swej aktywności i empatii.

Bibliografia przedmiotowa

Archiwum Alicji Heflich.

Wywiad z A. Heflich dla „Gazety Brzeskiej”, przeprowadzony przez B. Kościńskiego.

Autor hasła

Bogdan Kościński