Aleksander Korman

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 26.08.1926 r. w Kaczanówce, gmina Skałat, pow. tarnopolski (obecnie Ukraina), zm. 20.06.2003 r. we Wrocławiu – harcerz, ekonomista, literat, społecznik.

Imię i nazwisko Aleksander Korman
Data i miejsce urodzenia 26.08.1926, Kaczanówka
Data i miejsce śmierci 20.06.2003, Wrocław
Zawód ekonomista, samorządowiec

Ojciec Aleksandra Kormana był sekretarzem Urzędu Gminnego w Kaczanówce. Aleksander wyniósł z domu patriotyczne wychowanie.

Należał do harcerskiej Kresowej Drużyny Chorągwi Lwowskiej w Podwołoczyskach. Podczas wojny uczestniczył w samoobronie w gminie Skałat, chronił ludność cywilną przed  mordami  przez oddziały OUN-UPA. Rodzina Kormanów podzieliła los kilku milionów Polaków, którzy przeżyli exodus, zostali przymusowo przesiedleni na Ziemie Zachodnie, przydzielone Polsce w zamian za tereny odebrane na Kresach w wyniku międzynarodowych ustaleń w Jałcie.

Aleksander zamieszkał we Wrocławiu, w którym spędził resztę swojego życia. We Wrocławiu ukończył studia ekonomiczne, uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych, założył rodzinę, pracował zawodowo. Został radnym miasta Wrocławia. Działał aktywnie w towarzystwach naukowych, stowarzyszeniach i związkach kresowych. Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Lwowa oraz członkiem jego pierwszego Zarządu Głównego we Wrocławiu.

Był niezależnym badaczem i autorem licznych publikacji oraz szkiców historycznych, dokumentujących zbrodnie ludobójstwa dokonane na kresowej ludności polskiej przez UPA.

Postępował zgodnie z twierdzeniem, że: „Przedstawienie prawdy historycznej dotyczącej Kresów Wschodnich RP i ocalenie jej od zapomnienia jest obowiązkiem wobec tych, którzy zmarli śmiercią okrutną tylko dlatego, że byli Polakami i kochali swoją ziemię rodzinną – odwieczną ziemię swoich przodków”.

Był zawsze wierny tym słowom, które umieścił w przedmowie do swojej książki: Stosunek UPA do Polaków na ziemiach południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej.

Odznaczony: Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalem Obrońców Polskiej Ludności na Kresach Południowo – Wschodnich II RP 1944 - 1945, Za Zasługi dla ZKRP i BWP,  Złotą Odznaka PTE, Srebrna Odznaką Honorowa TNOK oraz posiadał tytuł: Budowniczy Wrocławia, Zasłużony dla województwa wrocławskiego i Miasta Wrocławia.

Bibliografia podmiotowa

Korman A., Stosunek UPA do Polaków na ziemiach południowo – wschodnich II Rzeczypospolitej, Wrocław 2002.

Bibliografia przedmiotowa

Rodzina, Śp. dr. Aleksander Korman, „Semper Fidelis” 2004, nr 4-5(81-82), s.77.

Autor hasła

Jerzy Hubicki