Aleksander Jerzy Michalik
ur. 11.09.1945 r. w Złotym Potoku (obecnie Ukraina), (w oficjalnych dokumentach ur. w Jelczu – Laskowicach), woj. dolnośląskie – dziennikarz, działacz kresowy, Ormian.
![]() | |
---|---|
Imię i nazwisko | Aleksander Jerzy Michalik |
Data i miejsce urodzenia | 11.09.1945, Złoty Potok |
Zawód | dziennikarz |
Rodzice Aleksandra Michalika mieszkali przed wojną w Potoku Złotym. Ojciec Antoni Michalik (ur. 19.12.1905 ur. w Potoku Złotym woj. tarnopolskie, zm. 18.09.1969 r. w Opolu) był rzemieślnikiem, prowadził po wojnie zakład szewsko – cholewkarski przy pl. Armii Czerwonej (obecnie Kopernika) w Opolu. Matka Helena z d. Kaźmirowicz (ur. 06.04.1914 r. w Potoku Złotym, zm. 21.10.2001 r. w Opolu) miała pochodzenie ormiańskie. Spoczęli na cmentarzu w Opolu na Półwsi.
Rodzice przyjechali transportem przesiedleńczym we wrześniu 1945 r. do Jelcza – Laskowic na Dolnym Śląsku. W listopadzie 1945 r. przenieśli się do Opola z synem Aleksandrem, urodzonym kilkanaście dni po przyjeździe na Śląsk. Aleksander ukończył w Opolu pierwszą utworzoną po wojnie polską Szkołę Podstawową Nr 1, następnie Technikum Ekonomiczne. W 1975 r ukończył studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W lutym 1967 r. rozpoczął współpracę z Działem Sportowym w Trybunie Opolskiej (TO). W 1972 r. będąc już dziennikarzem etatowym „TO”, podejmował tematykę wojskową oraz młodzieżową, a następnie rolniczą. Był pomysłodawca w 1968 r. zorganizowania przez „TO” „Plebiscytu na najlepszych sportowców i trenerów Opolszczyzny”. Będąc jednocześnie inspektorem sportu wyczynowego w Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki (WKKFiT) w Opolu, był głównym organizatorem tego Plebiscytu. Dzięki jego zaangażowaniu Plebiscyt stał się wspólnym przedsięwzięciem „TO” i WKKFiT w Opolu. Plebiscyt jest nadal prowadzony przez Nową Trybunę Opolską. W 1977 r. podjął się zorganizowania redakcji oraz wydawania dwutygodnika Spoiwo dla zakładów i środowisk przemysłu cementowo - wapienniczego Opolszczyzny, będąc przez dwa lata filarem zespołu redakcyjnego. Zawodową pracę dziennikarską A.M. kontynuował w dwutygodniku Głos Odlewnika przy Hucie Małapanew w Ozimku. W 1977 r. został członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), którego działalność została zakazana w 1981 r., po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego. Jego działalność dziennikarska została wtedy przerwana. SDP wznowiło swoją działalność po 1989 r.
Aleksander aktywnie działa w środowisku Kresowian. Od 1987 r. uczestniczy w Zjazdach Potoczan w Wabienicach, gdzie znajduje się obraz Matki Boskiej, przywieziony z Potoka Złotego. Jest czołowym działaczem powstałego w 1993 r. Związku Potoczan. Współpracował w wydawaniu publikacji o Potoka Złotym i organizowaniu przez kilka lat wyjazdów na Kresy. Należy do Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich Polski. Uczestniczy w akcjach propagandowych przybliżających Kresy i działalność nacjonalistów ukraińskich bestialsko prześladujących Polaków, Ormian i innych na: Podolu, Pokuciu, Wołyniu, Ziemi Lwowskiej i nie tylko. Należy do diaspory ormiańskiej, jest członkiem Związku Ormian w Polsce im. abp. Józefa Teodorowicza w Gliwicach. Jego parafia ormiańsko – katolicka pw. św. Grzegorza Oświeciciela znajduje się w Gliwicach, przy kościele Trójcy Świętej. Jest aktywny w życiu Ormian polskich na terenie kraju. W 2017 r. uczestniczył w składzie reprezentacji Ormian polskich w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz reprezentował Stowarzyszenie Polska – Wschód w uroczystym przyjęciu wydanym przez ambasadora Armenii z okazji 650 – lecia diaspory ormiańskiej w Polsce oraz obchodach 25-lecia stosunków dyplomatycznych polsko – armeńskich. Związany jest również z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Włączył się w redagowanie „Naszych wspomnień szkolnych od 1952 r.”, opisuje wydarzenia propagandowe w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, jakie miały miejsce na placu Armii Czerwonej w Opolu w latach 1950–1970. Mieszkał wtedy w budynku narożnym, u wylotu ul. Reymonta, wyburzonym w 1980 r. w związku z planowanym poszerzeniem ulicy.
Odznaczony: Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, Złotą Odznaką Związku Młodzieży Wiejskiej, Złotą Odznaką Kół Młodzieży Wiejskiej, Medalem i Odznaką z okazji jubileuszów Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, posiada dyplomy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
Bibliografia podmiotowa
Michalik A. współredaktor (7 osób), XXV lat Opolskiego Klubu Sportowego Odra Opole, Opole 1970.
Bibliografia przedmiotowa
Hubicki J. Nasze wspomnienia szkolne od 1952 r., Opracowanie cyfrowe w zbiorach autora, Opole 2019. [Materiał niepublikowany].
Autor hasła
Jerzy Hubicki [sierpień 2022 r.]