Aleksander Górski

Z Kresowianie na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ur. 27.08.1926 r. we Lwowie (obecnie Ukraina), zm. 08.04.1986 r. w Dessau (Niemcy) – inżynier, artysta fotograf, prezes Zarządu Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego.

{{{zdjecie}}}
Imię i nazwisko Aleksander Górski
Data i miejsce urodzenia 27.08.1926, Lwów
Data i miejsce śmierci 08.04.1986, Dessau
Zawód inżynier, artysta fotograf

Aleksander Górski urodził się w rodzinie Michała i Rozalii z domu Böhm. Miał młodsze rodzeństwo: siostrę Stanisławę (ur. 1928) i brata Leonarda (ur. 1932). Ojciec był spawaczem kolejowym. Górscy we Lwowie mieszkali przy ul. Króla Leszczyńskiego (obecnie ul. Braci Michnowskich).

Do 1939 r. uczęszczał we Lwowie do szkoły podstawowej, w czasie okupacji kontynuował naukę w szkole średniej o profilu technicznym. W 1944 r. wraz z rodziną opuścił Lwów i przeniósł się do Jarosławia, gdzie kontynuował edukację w liceum. Po maturze, w 1947 r. wyjechał do Gliwic i rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. Po ukończeniu studiów w 1954 r., z tytułem inżyniera-elektryka, został przyjęty do pracy w Zakładzie Energetycznym Gliwice. Początkowo zatrudniony był jako technik na rejonie w Pyskowicach, następnie został kierownikiem tegoż rejonu. W marcu 1962 r. przeniesiony został do dyrekcji w Gliwicach. Jednocześnie kontynuował studia drugiego stopnia, które w 1968 r. ukończył obroną pracy magisterskiej. Niedługo potem awansował na głównego inżyniera, a w 1969 r. został zastępcą dyrektora. W 1983 r. przeszedł na emeryturę, ale pracował na pół etatu aż do śmierci. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W Gliwicach mieszkał początkowo w kamienicy przy ul. Nowotki, a następnie w domku szeregowym przy ul. Karolinki. Żonaty, miał dwójkę dzieci: syn Andrzej Bogusław Górski (1951–2020) był również cenionym fotografem i plastykiem.

Od wczesnej młodości pasją A.G. była fotografia. Założył Towarzystwo Fotograficzne „Energetyk”, którego był prezesem. Był członkiem oddziału gliwickiego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1961 r. Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF). Był członkiem zarządu GTF i jego prezesem.  Należał również do Stowarzyszenia Fotografików Polskich, ponadto był członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) i zasiadał w Komisji Rewizyjnej Naczelnej Organizacji Technicznej w Gliwicach. Specjalizował się w fotografii artystycznej, krajobrazowej i portretowej. Szczególnie miejsce w jego twórczości zajmował akt. Brał udział w licznych wystawach, indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, w tym prezentacji pokonkursowych organizowanych pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP. W latach 1974–1985 był współorganizatorem Seminarium Dydaktycznego Komisji Młodych FIAP. Największy zbiór jego prac posiada Muzeum w Gliwicach.

Otrzymał liczne tytuły, nagrody i wyróżnienia, m.in.: Dyplom Honorowy Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce (1960 r.), Artysta FIAP (AFIAP) przyznany  przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP (1960 r.), Dyplom Ministerstwa Kultury i Sztuki (1976 r.).

Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1960 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1969 r.), Medalem Roku Jana Bułhaka (1976 r.), Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1983 r.).

Zmarł nagle 8 kwietnia 1986 r. w Dessau, podczas pobytu w Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie pojechał do zakładów materiałów fotograficznych ORWO w Wollfen.

Bibliografia podmiotowa

Górski A., Stacja transformatorowa 20kV wieżowa prefabrykowana typ wiejski. Projekt techniczno-roboczy. Część budowlana i elektryczno-montażowa, Gliwice 1961.

Kwitnący ogród nad starym kanałem – mówi „Nowinom” z-ca dyrektora Zakładu Energetycznego, mgr inż. Aleksander Górski, „Nowiny Gliwickie” 1970, nr 18, s. 3 [wywiad].

Bibliografia przedmiotowa

Kubit B., Gliwiccy Kresowianie, Gliwice 2010.

Kwiecień A., Fenomeny i fantomy. Gliwickie środowisko fotograficzne w latach 1951–2000, Gliwice 2006.

Lewczyński J., Gliwickie środowisko fotograficzne 1951–1986, Gliwice 1986.

Autor hasła

Bogusław Tracz